Adana ilinde tarımsal yayımı geliştirme projesi (TAR-GEL) uygulamalarının değerlendirilmesi
Assessment of improving agricultural extension project applications (TAR-GEL) in Adana
  1. Tez No: 256426
  2. Yazar: SUNA TOKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, TAR ? GEL projesinin çıkış noktasını, amaçlarını ve TAR ? GEL projesi kapsamında görev alan tarım danışmanlarının projenin amaçlarına ne kadar uygun faaliyette bulunduklarını, kendilerine yüklenen görevleri ne ölçüde yerine getirdiklerini, üreticilerin TAR ?GEL projesi hakkındaki görüş ve düşüncelerini ortaya koyabilmek ve TAR ? GEL projesinin işlevselliğinin daha da arttırılabilmesi amacıyla görüş ve önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 25 tarım danışmanı ve danışmanların çalıştıkları merkez köyler ile çalışma bölgesine giren köylerden seçilen 116 üretici ile anket çalışması yapılmıştır.Araştırma sonucuna göre; yerleştirmelerin; projenin amaçları doğrultusunda hareket edilerek tarım danışmanlarının görevlendirildiği köy ya da beldelerdeki tarım potansiyeline göre yapıldığından bahsetmek mümkündür. Tarım danışmanları çoğunlukla ikamet ettikleri köyde kendisine danışan üreticilere yardımcı olmakta, araç sıkıntısı nedeni ile çalışma bölgelerine giren köylere yayım hizmeti verememektedirler. Üreticilerin % 38'inin projeden bihaber olmaları ve tarım danışmanını hiç tanımıyor olmaları projenin başarılı bir proje olmadığı izlenimini verse de tarım danışmanını tanıyan ve tarım danışmanına başvurarak önerilerini uygulayan % 62'lik üretici grubunun % 93'lük kesiminin projeden ve tarım danışmanının çalışmalarından memnun oldukları düşünüldüğü zaman projenin başarılı bir proje olduğu görülmektedir. Danışmanların eğitim ihtiyaçları düzenli bir hizmet içi eğitim alamamalarından dolayı karşılanamamaktadır. Veteriner hekim unvanlı tarım danışmanlarının yasal mevzuatlarının düzenlenmesine gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
This study is done to bring forth the originating point of the TAR-GEL Project, its objectives and how appropriate are the activities of the agricultural consultants to the Project objectives who are assigned for the TAR-GEL Project, how well they perform the duties bestowed upon them; to bring forth comments and views of the producers about TAR-GEL; to Express views and make suggestions with the purpose of increasing the functionality of TAR-GEL Project. In this research a survey is conducted with 25 agricultural consultants and 116 producers selected in the central villages that the consultants work and the villages which are in the scope of work.According to the results of the research: it is possible to cite that, acting in line with the Project objectives, placements were made according to the agricultural potentials in the villages or in counties that the agricultural consultants are assigned. Agricultural consultants mostly assist the producers in the village they reside who ask for advice; they cannot provide diffusing service for villages that are within the scope of work due to tight squeeze of vehicles. Although 38% of the producers are unaware of the project and that they do not know the agricultural consultants gives the impression about the project as an unsuccessful project it is observed that the project is successful because 93% portion of 62% of the producers`group implementing the recommendations of the agricultural consultant who know him and apply to him and implement his recommendations are satisfied with the project and his work. Training needs of the consultants are not being met due to not being able to take a regular on-the-job training. There is need for arrangement in the legal regulations of agricultural consultants carrying the title of veterinarian doctor.