Farklı jips ve kükürt dozlarının kışlık ara ürün olarak yetiştirilen İskenderiye üçgülünde (Trifolium alexandrinum L.) verim ve verim ile ilgili özelliklere etkisi üzerinde bir araştırma
An investigation on the effects of different doses of gypsum and sulphur on the yield and parameters related to yield at the berseem (Trifolium alexandrinum L.) that cultivated as winter intermediate product
  1. Tez No: 256427
  2. Yazar: İSA NEDİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Çukurova ekolojik koşullarında, farklı dozlarda Jips (CaSO4.2H2O) ve Kükürt (S) uygulamalarının kışlık ara ürün olarak yetiştirilen İskenderiye üçgülünde (Trifolium Alexandrinum L.) verim ve verimle ilgili özelliklere etkisi araştırılmıştır. Deneme 2008 ? 2009 yılı yetiştirme döneminde bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede Jips 0, 20, 40 ve 60 kg/da; Kükürt 0, 10, 20 ve 30 kg/da dozlarında uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, tüm parametreler, Jips ve Kükürt uygulamalarından istatistiksel olarak önemli düzeyde etkilenmiştir. Jips ve Kükürt dozu arttıkça tüm parametrelerin tamamında artış gözlenmiştir.En yüksek bitki boyu 66.18 cm ile J60 dozunda ve 69.61 cm ile S30 dozunda, en yüksek ana sap sayısı 14.26 adet ile J60 dozunda ve 15.35 ile S30 dozunda, en yüksek yeşil ot verimi 3182 kg/da ile J60 dozunda ve 2971 kg/da ile S30 dozunda, en yüksek kuru ot verimi 515.1 kg/da ile J60 dozunda ve 453.4 kg/da ile S30 dozunda, en yüksek ham protein oranı % 30.14 ile J60 dozunda ve % 28.56 ile S30 dozunda, en yüksek ham protein verimi 155.8 kg/da ile J60 dozunda ve 130.9 kg/da ile S30 dozunda, bitkideki en yüksek azot değeri % 4.8 ile J60-S30 dozunda, bitkinin dekardan kaldırdığı en yüksek saf azot değeri 24.9 kg/da ile J60 dozunda ve 20.9 kg/da ile S30 dozunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, application of different doses of Gypsum (CaSO4.2H2O) and Sulphur (S) on berseem that cultivated as winter intermediate product (Trifolium Alexandrinum L.) effects of yield and parameters related to yield were investigated under the ecological conditions of Cukurova / Turkey. This study was conducted in the years 2008 - 2009 growing season and the experiment was arranged in split plots design with three replications. In this study 0, 20, 40, 60 kg/da doses of Gypsum and 0, 10, 20, 30 kg/da doses of Sulphur were used.According to the results, all of the parameters were affected statistically significant by Gypsum and Sulphur applications. When Gypsum and Sulphur doses increased all of the parameters were determined to increase.The result of experiment showed that, the highest plant height was obtained as 66.18 cm in the plot J60 and 69.61 cm in the plot S30. The highest main branches number was obtained as 14.26 unit in the J60 and 15.35 unit in the S30. The highest green forage yield was obtained as 3182 kg/da in the J60 and 2971 kg/da in the S30. The highest dry plant yield was obtained as 515.1 kg/da in the J60 and 453.4 in the S30. The highest crude protein rate was obtained as % 30.14 in the J60 and % 28.56 in the S30. The highest crude protein yield was obtained as 155.8 kg/da in the J60 and 130.9 kg/da in the S30. The highest Nitrogen value of plant was obtained as % 4.8 in the J60-S30. The highest elemental Nitrogen value of plant which lifted from 1000 m2 was obtained as 24.9 kg/da in the J60 and 20.9 kg/da in the S30.