Adana ilinde üreticilerin organik gübre kullanım düzeyi
Farmers organic fertilizer use level in Adana
  1. Tez No: 413529
  2. Yazar: FADİME ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Adana ilinde sulamanın ve gübrelemenin yoğun olduğu Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde üreticilerin organik gübre kullanım düzeyinin ölçülmesi için 96 rasgele seçilmiş üreticilerle yüz yüze görüşülerek elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bitkisel üretim yapan üreticilerin çoğunluğu (%62,5) organik gübre kullanmaktadır. Üreticilerin %18,8'i ise piyasada satılan organik gübreye güvenmediği için kullanmadıklarını belirtmişlerdir. Gübreleme yapılmadan önce toprak analizi yaptıran üreticiler sadece %25 oranındadır ve bu oran oldukça düşüktür. Üreticilerin büyük kısmı gerek duymadığı ve ücretli olduğu için toprak analizi yaptırmamaktadır. Organik gübre kullanan üreticilerin tamamı tavuk tüyünden elde edilen organik gübreyi kullanmayı ve verimliliği arttırması karşılığında %5 ile %10 daha fazla ödemeye razı olduklarını belirtmişlerdir. Üreticilerin en önemli bilgi kaynakları komşu ve akrabalardır. Üreticelere, tarımsal eğitim ve yayım faaliyetleri ile organik gübrenin ve toprak analizinin faydaları hakkında üreticilere daha fazla bilgilendirilme yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have randomly selected 96 producers to measure the level of use of organic fertilizer by farmres in Karataş and Yumurtalık district of Adana, which is known that intesively irrigated and fertilized. The interviews were conducted face to face and the obtained data was analyzed. The majority of farmers (62,5%) which is engaged in agricultural production are using organic fertilizers. Also, 18,8% of farmers stated that they did not use organic fertilizer because they did not trust it. Producers who had soil analysis prior to fertilization is only 25% and this rate is rather low values. The majority of producers are not have soil analysis because of not need and have to pay fees. All of producers using the organic manure agreed to use the fertilizers derived from chicken feathers and to pay between 5-10% more than normal fee in response to improve productivity. Farmers' main information source was friends and relatives. It is need to more informed of producers about to soil analysis and benefits using of organic fertilizers with agricultural extension and education activities.