Bazı nükleer reaksiyon modelleri ve parametrelerinin lantanit grubu elementlerin bazı izotoplarında (P,N) reaksiyon tesir kesiti hesaplamalarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of some nuclear reaction models and parameters on (P,N) reaction cross section calculations for some isotopes of lanthanide group elements
- Tez No: 934609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ŞEKERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında lantanit grubu seryum, praseodim, evropiyum, gadolinyum ve erbiyum elementlerinin bazı izotoplarının (p,n) reaksiyonlarında çeşitli nükleer reaksiyon modelleri ve parametreleri kullanılması durumunda, bu model ve parametrelerin tesir kesiti hesaplama sonuçlarına olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın motivasyonuna uygun olarak tesir kesiti hesaplamalarının yapılması için, tesir kesiti değerinin hesaplanmasına da olanak tanıyan yeteneklere sahip olan ALICE/ASH ve PCROSS kodları kullanılmıştır. ALICE/ASH kodunda denge süreci için Weisskopf-Ewing modeli kullanılırken denge-öncesi süreç için Hibrit ve Geometri Bağımlı Hibrit modelleri kullanılmıştır. PCROSS kodunun kullanıldığı hesaplamalarda ise denge süreci Weisskopf-Ewing modeli ile incelenmişken denge-öncesi süreç ise Tam Eksiton modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında ayırca ortalama serbest yol parametresinin değişmesi ile tesir kesiti hesaplama sonuçlarının nasıl etkilendiğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda; ALICE/ASH kodunda mevcut COST parametresi ile PCROSS kodunda mevcut kmfp parametresinin farklı değerler aldıkları durumlar için tesir kesiti hesaplamaları tekrarlanmıştır. Hesaplama sonuçları, literatürde mevcut olan deneysel veriler ile birlikte grafikleştirilmiş ve böylelikle görsel bir analizin yapılabilmesi de sağlanmıştır. Elde edilen bulgular ile bu tez çalışması kapsamında incelenen her reaksiyon için farklı nükleer reaksiyon modelleri ve parametre değerleri kullanılmasının, tesir kesiti hesaplama sonuçlarını farklı oranlarda değiştirdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate the effects of various nuclear reaction models and parameters on the results of cross-section calculations in the case of using various nuclear reaction models and parameters in the (p,n) reactions of some isotopes of lanthanide group cerium, praseodymium, evropium, gadolinium and erbium elements. In accordance with the motivation of the study, the ALICE/ASH and PCROSS codes, which also have the capability to calculate the cross-section value, were used to perform the cross-section calculations. In the ALICE/ASH code, the Weisskopf-Ewing model is used for the equilibrium process, while Hybrid and Geometry Dependent Hybrid models are used for the pre-equilibrium process. In the calculations using the PCROSS code, the equilibrium process was analysed using the Weisskopf-Ewing model, while the pre-equilibrium process was analysed using the Full Exciton model. Within the scope of this thesis, it is also aimed to investigate how the results of the cross-section calculation are affected by the change of the mean free path parameter. In this context, cross-section calculations were repeated for the cases where the COST parameter in ALICE/ASH code and the kmfp parameter in PCROSS code take different values. The calculation results were graphed together with the experimental data available in the literature, thus enabling a visual analysis. With the findings obtained; it is understood that the use of different nuclear reaction models and parameter values, for each reaction analyzed within the scope of this thesis study, changes the results of cross-section calculations at different rates.