Örüntü ve süsleme etkinliklerinin analizle öğretim yöntemiyle öğretiminin ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin matematik dersine yönelik tutumlarına ve akademik başarıları üzerine etkisi
The effects of pattern and tesselation activities by teaching method of analyses on sixth grade students' maths attitudes and their academic successes
- Tez No: 256473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ANAPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, örüntü ve süsleme etkinliklerinin analiz yoluyla öğretiminin ilköğretim altıncı sınıf öğrencilerinin matematik dersine yönelik tutumu ve akademik başarıları üzerine etkisini saptamaktır. Araştırma, deneme modellerinden kontrol gruplu ön test-son test modele göre düzenlenmiş ve uygulama 2009-2010 Öğretim yılının 1. döneminde İstanbul Ümraniye Şehit Öğretmen Yasemin Tekin İlköğretim Okulu' nda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada okulun 6/A ve 6/B şubelerinden; 6/A sınıfı deney, 6/B sınıfı kontrol grubu olmak üzere kura yöntemiyle yansız olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında matematik tutum ölçeği ve matematik başarı testi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulamasına geçilmeden önce, matematik tutum ölçeği ve matematik başarı testi deney ve kontrol grubuna ön test olarak verilmiştir. Gruplar önceki döneme ait matematik dersi karne notlarına göre denkleştirilmiştir. Denkleştirme sonunda her iki grupta 20'şer öğrenci olmak üzere toplam 40 öğrenci denkleştirilmiştir. Deney grubuna örüntü ve süsleme etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise öğretim programının gerektirdiği uygulamalar devam etmiştir. Uygulama sonrasında matematik tutum ölçeği ve matematik başarı testi her iki gruba son test olarak verilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde grupların kendi içindeki durumların belirlenmesi için SPSS'de Bağımlı Örneklemler T-Testi, gruplar arası karşılaştırmada ise Bağımsız Örneklemler T-Testi kullanılmıştır ve gruplar arasındaki farkın anlamlılığı 0,05 düzeyinde yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, analizle öğretim yöntemiyle uygulanan örüntü ve süsleme etkinliklerine bağlı olarak deney grubunun matematiğe yönelik tutumlarında ve genel yetenek becerilerinde olumlu gelişmeler sağlanmıştır. Kontrol grubunun matematiğe yönelik tutumlarında ve genel yetenek becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişimin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of pattern and tesselation activities on the mathematics attitudes and academic successes of the sixth grade students by teaching method of analyses. In this research, pre and post test controlled group model was used and the application is performed in the İstanbul Ümraniye Şehit Öğretmen Yasemin Tekin Primary School in the first semester of 2009-2010 school year. In the investigation, among the sections in the school, 6/A section is stated as experiment and 6/B section is stated as control groups objectively by lottery method. For data collection mathematics success test and mathematics attitude scale were used. Before the application of the study, mathematic attitudes scala and mathematics success test were given as pre-test to the control and experiment groups. The groups were balanced according to the mathematics successes of previous semester. In the constitution of the groups, totally 40 students are balanced in such a manner that there exist 20 students in each group. Pattern and Tessellation activities are performed to the experiment group. However, the mathematics curriculum continued in the control group. After the application mathematics attitude scale and mathematics success test were given to the both of the groups as the post test. In the data analysis paired sample t- test was used for the determination of the status inside the groups, independent sample t ? test was used for comparison between the groups and the average of the difference between the groups was interpreted at the 0,05 level. At the end of the research, with the practiced pattern and tesselation activities by teaching the method of analyses positive progresses are made on experiment group?s in mathematics attitudes and general abilities. No meaningful differences was not gained on control group in mathematics attitudes and mathematics success.