Nikel esaslı ınconel 718 süper alaşımının tornalanmasında yüzey pürüzlülüğünün incelenmesi
Study of surface roughness while turning nickel based inconel 718 superalloy
- Tez No: 256475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada nikel esaslı Inconel 718 süper alaşımının tornalanmasında yüzey pürüzlülüğü incelenmiştir. İşlenen malzemelerin yüzey pürüzlülüğünün optimum düzeylerde olması, özellikle havacılık sektöründe aşırı kuvvet, sıcaklık ve zorlanmalara maruz kalan süper alaşımlar için çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yapılan deney çalışmasında kesici uçların ve kesme parametrelerinin yüzey kalitesine etkileri incelenmiş ve literatür bulguları ile karşılaştırma imkanı sağlanmıştır. Deney çalışmasının yanı sıra benzer konulardan literatür çalışmaları özetlenmiş, süper alaşımlar ve özellikle nikel bazlı süper alaşımlar detaylı olarak anlatılmış, talaşlı imalat, tornalama ve süper alaşımların işlenebilirliği hakkında genel bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, surface roughness of a nickel based Inconel 718 superalloy on turning applications was examined. Optimum surface roughness values of machining materials are very important for the superalloys that withstand heavy forces, temperatures and compulsions, especially for the aerospace applications. Thus, in experimental study, effects of cutting tools and cutting parameters on surface quality was examined and compared with literature findings. Besides the experimental study, a general knowledge was given about some related literature studies, superalloys and especially nickel based superalloys, machining, turning and machining of superalloys.