Nikel esaslı inconel 718 süper alaşımının işlenebilirliğinin incelenmesi
The review on machinability of inconel 718 nicel base super alloy
- Tez No: 196410
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ŞLENEB L RL Ğ N N NCELENMES(Doktora Tezi)ABDULLAH ALTINGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜKasım 2005ÖZETBu çalışmada, Inconel 718'in işlenmesi esnasında kesme parametrelerininkarbür ve seramik kesici takımlar için takım ömrü, kesme kuvvetleri ve yüzeypürüzlülüğü üzerindeki etkileri analiz edilerek, grafik ve resimlerleaçıklanmıştır. Silikon nitrit esaslı seramik, whisker takviyeli alüminyum oksitesaslı seramik, CVD kaplamalı sementit karbür ve kaplamasız tungsten karbürtakım kullanılarak soğutma sıvısı ortamında CNC torna tezgahında talaşkaldırılmıştır. Kesici takım üzerinde oluşan aşınmalar, kesme kuvvetleri veyüzey pürüzlülükleri ölçülmüş ve takım ömrü için yanak aşınması, bir kriterolarak ele alınmıştır. Kaplamalı karbürlerde yanak aşınması, plastikdeformasyon ve çentik, kaplamasız karbürlerde yanak aşınması ve çentik,seramik SNGN uçlarda krater ve yanak aşınması, seramik RNGN uçlarda iseyanak aşınması ve çentik aşınması daha fazla görülmüştür. Takım ömrü içinyanak aşınma alanı genişliği esas alınmıştır.2 mm'lik sabit talaş derinliği, 0.20 mm/rev.'lik sabit ilerlemede yanak aşınmaalanı genişliği, yüzey kalitesi ve asıl kesme kuvveti yönünden nconel 718' inSECO 883 RCMM kaplamasız karbür uç ile V = 45 m/min.'lik kesme hızındaelde edilen optimum değerleri sırasıyla Vbb = 0.08 mm, Ra = 0.45 µm ve FC =1149 N, KYON 4300 SNGN whisker takviyeli Al2O3+SiCw seramik uç ile V =150 m/min.'lik kesme hızında ise sırasıyla, Vbb= 0.13 mm, Ra = 1.22 µm ve FC =852 N olarak bulunmuştur.Bilim Kodu : 728Anahtar Kelimeler : Süper alaşımlar, Inconel 718, kesme kuvvetleri, Takım ömrüdeneyleri, Yanak aşınması, şlenebilirlik,Sayfa adedi : 207Tez yöneticisi : Prof. Dr. Muammer NALBANT
Özet (Çeviri)
THE REV EW ON MACHINABILITY OF INCONEL 718 NICEL BASESUPER ALLOY(Ph. D. Thesis)ABDULLAH ALTINGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYNowember 2005ABSTRACTIn this study, analysis of tool life, cutting forces and surface roughness for themachining of Inconel 718 with carbide and ceramic cutting tools was carried outand the results were shown graphically. Metal cutting process is done withcutting floods by using Silicon nitrite based ceramic, aluminium okside basedwhisker reinforced ceramic, CVD coated cementid carbide and uncoatedtungsten carbide cutting tools in CNC machine Tool. Assuming flank wear as acriter; tool wear, cutting forces and surface roughness were measured. Flankwear, plastic deformation and notch for coated carbides; Flank wear and notchfor uncoated carbides; crater and flank wear for SNGN inserts, Flank wear andnotch wear for seramic RNG inserts were seen. Width of flank wear area wasconsidered as a main case for the tool life.Optimum values of width of flank wear area, surface roughness and maincutting force for Inconel 718 were found to be Vbb = 0.08 mm, Ra = 0.45 µm veFC = 1149 N, respectively, in 2 mm constant depth of cut, 0.20 mm/rev constantfeed rate, V = 45 m/min cutting speed and by using uncoated SECO 883RCMM carbide insert. The optimum values were found to be Vbb= 0.13 mm,Ra = 1.22 µm and FC = 852 N by using 4300 SNGN whisker reinforced cuttingtool at the cutting speed of 150 m/min.Science code : 728Key word : Super Alloys, Inconel 718, Cuttıng forces, Tool Life, FlankWear, Carbide Insert.Paper number : 207Adviser : Prof. Dr. Muammer NALBANT