Gökova Körfezi'ni besleyen Kadın Azmağı ve Akçapınar Azmağı'nın su kalitesi yönünden incelenmesi
Water quality investigation of Kadin Creek and Akcapinar Creek that fed Gokova bay
- Tez No: 256498
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma alanı olarak belirlenen Akyaka Beldesi, Türkiye' nin güneybatısında Ege Denizi ile Akdeniz' in birleştiği bölgenin bir kıyısına kurulmuş, Muğla İline bağlı, Ula İlçesine ait bir yerleşim yeridir. Araştırma alanının ana karakterini belirleyen önemli unsurlardan biri de Gökova Körfezi' ni besleyen su kaynakları olan Kadın Azmağı ve Akçapınar Azmağı' dır. Gökova Körfezi' ni besleyen Kadın Azmağı ve Akçapınar Azmağı ile bu azmakların karıştığı Gökova Körfezi' nin seçilmiş noktalarında, Şubat 2008-Şubat 2009 tarihleri arasında su kalitesi yönünden gerçekleştirilmiş bu çalışmada, araştırma sahasının tanıtılmasının yanı sıra, her iki azmaktan seçilmiş 10 istasyondan alınan su numunelerinde fiziko-kimyasal bulgular ve klorofil-a miktarları araştırılmıştır. Seçilmiş istasyonlardan alınan su numuneleri Muğla Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Çevre Laboratuarı' nda analizleri yapılarak su kalitesi yönünden değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu Akçapınar Azmağı' nın daha çok tarımsal kökenli kirlenmeye, Kadın Azmağı' nın ise çevresel kirlenmeye maruz kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Akyaka Area, established in a shore between Mediterranean Sea and Agean Sea at the southwest of Turkey, is a township of Ula Distrcit of Mugla Province. The most important factors that define the main characteristic of the investigation area are Kadin Creek and Akcapinar Creek that fed Gokova Bay as water sources. This study was done at the specific points of Kadin Creek, Akcapinar Creek and their meeting point Gokova Bay between February 2008-February 2009. In this study, the investigation area was introduced firstly, and then the physico-chemical indications and the chlorophyll-a amounts of the water samples from 10 stations taken from both two creeks were analysed. The water samples of the specific stations were evaluated water quality by analysing them at the Enviroment Laboratory of Muğla University Science-Art Faculty Chemistry Department. According to the results, it was seen that Akçapınar Creek is mostly exposed to agricultural pollution and Kadın Creek is exposed to domestic pollution.