Gökova Körfezi'ni besleyen tatlısu kaynaklarının mevsimsel olarak incelenmesi
Seasonal investigation of freshwater resources feedings Gökova Bay
  1. Tez No: 930007
  2. Yazar: YUNUS ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Gökova Körfezi, Türkiye'nin güney batısında ve Ege Denizi'nin güney doğusunda yer alan hassas bir turizm yerleşimidir. Kış mevsiminde sakin bir belde olan araştırma sahası yaz aylarında turizm mevsimi ile hareketlilik gösterir. Bu çalışma Gökova Körfezi'ni besleyen tatlısu kaynaklarından olan Kadın Azmağı, Akçapınar Azmağı ve Çamlı Deresi'nde gerçekleştirilmiştir. Ağustos 2023- Nisan 2024 tarihleri arasında mevsimsel olarak yapılan bu çalışmada Gökova Körfezi'ni besleyen tatlısu kaynaklarından 15 farklı stratejik noktadan su numuneleri alınarak bazı fiziko-kimyasal parametrelerin analizi yapılmıştır. Seçilen istasyonlardan alınan su numunelerinin fiziko-kimyasal analizleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde akredite olmuş Araştırma Laboratuvarları Merkezi Çere Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinde yapılmıştır. Analiz sonuçları dikkate alındığında, özellikle yaz aylarında yaşanan yoğun turizm faaliyetleri, kıyı alanlarının aşırı kullanımı, çekek yerlerinde tekne bakımlarının yapılması, günlük tur teknelerine bağlı olarak özellikle yaz sezonunda bazı istasyonlarda su kalitesinde kirletici faktörlerinde artış ve çevresel anlamda kirlenmeler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gökova Bay is a sensitive tourism in southern west of Turkey and on the southern east of Aegean Sea. The research area which is a quiet town in the winter, becomes lively in the summer during the tourism season. This study was carried out in Kadın Creek and Akçapinar Creek and Çamlı Stream, which are among the freshwater sources feeding the Bay of Gökova. In this study, which was conducted seasonally between August 2023-and April 2024, water samples were taken from 15 different strategic points from the freshwater resources feeding the Bay of Gökova and some physico-chemical parameters were analyzed. Physico-chemical of analyses of the water samples collected from the selected stations were carried out at accredited Water Analysis Laboratory in Research Laboratories Center of Muğla Sıtkı Koçman University. When the results of the analysis were examined, it was determined that as a result of intense tourism activities, overuse of coastal lines, maintenance of boats in boat yards and daily boat trips, deteriorations in water quality values in the samples collected from some stations and increases in the amount of environmental pollution occur.