Balık yağı yerine farklı oranlarda prina yağı ilave edilen rasyonlarla beslemenin tilapia balığı (Tilapia zillii) yavrularının büyüme performansı üzerine etkisi
Effect of partially replacing fish meal with olive waste oil (prina) in diets fed on growth performance of Tilapia fry (Tilapia zillii)
- Tez No: 256499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, farklı yağ düzeylerinde prina yağı içeren ve içermeyen yemlerin tilapia balıklarında; yem kullanımı ve büyüme performansı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Deneme 5 grup ve 3 tekerrürlü olacak şekilde planlanmıştır. Çalışmada kullanılan tilapia balıklarının ortalama başlangıç ağırlıkları 16.06±1.30 g' dır. Kontrol grubundaki rasyonda yağ kaynağı olarak balık yağı kullanılmıştır. Diğer 2. grup (2. rasyon), 3. grup (3. rasyon), 4. grup (4. rasyon) ve 5. grup (5. rasyon)'a balık yağı yerine prina yağı sırasıyla % 25, %50, %75 ve %100 olarak ikame edilmiştir. Çalışmada kullanılan rasyonların ham yağ, ham protein ve enerji oranları formülasyon yöntemi kullanılarak eşitlenmiştir. Deneme 120 gün (4 ay) devam etmiştir.Deneme sonunda, Tilapia zillii yetiştiriciliği rasyonlarında balık yağına ikame olarak %25 düzeyinde prina yağı kullanımı, balıkların büyüme ve yem değerlendirmesi bakımından kontrol grubuna göre benzer değerler göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre; ortalama canlı ağırlık artışı kontrol grubunda 23.48±2.22 g, 2. grupta 21.27±1.98 g, 3. grupta 21.46±2.09 g, 4. grupta 19.27±1.98 g ve 5. grupta 19.20±2.12 g olarak bulunmuştur. Yapılan istatistikî analizde gruplar arası önemli fark bulunmamıştır (p?0.05). Yem değerlendirme oranı kontrol grubunda 3.68±0.09, 2. grup' ta 3.93±0.18, 3. grup' ta 4.29±0.10, 4. grup' ta 4.32±0.27 ve 5. grup' ta 4.17±0.19 olduğu gözlemlenmiştir. Spesifik büyüme oranı, yem değerlendirme oranı ve mutlak canlı ağırlık artışı' nda yapılan istatistiki analizlerde gruplar arası fark önemli bulunmamıştır (p?0.05). Araştırma sonuçları ekonomik değerlendirme yönünden irdelendiğinde, rasyonlarda %100 prina yağı kullanımı en iyi sonucu vermiştir. %100 prina yağı kullanımı aynı zamanda balıkların büyümesini pozitif yönde etkilemiştir.Pratikte, T. zillii rasyonlarında canlı ağırlık artışı göz önüne alındığında %50 prina yağı, yem değerlendirme oranı göz önüne alındığında %25 prina yağı ve ekonomik olarak göz önüne alındığında ise %100 prina yağının kullanımı alternatif yağ kaynağı olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the effects of feeds including prina oil at different ratios and not including on the feed conversion, growth performance of tilapia fish. The experiment was conducted among five groups and as three replications. The initial average weight of the tilapia fish was 16.06±0.16 g. In the control group only fish oil was used as a source of lipid. In the other groups; group 2, group3, group 4 and group 5, the prina oil was added to the feed at these ratios respectively; 25%, 50%, 75% and 100%. The oil, protein and energy contents of the prina oil were calculated by using formulation method. The experiment lasted for 120 days (4 months).At the end of the experiment, it was found that when the prina oil was added to the fish oil at the ratio of 25%, similar results to those of the control group were obtained in terms of feed conversion and growth performance. According to the findings of the study, the average live weight increase in the control is 23.48±2.22 g, in the second group, it is 21.27±1.98 g, in the third group, it is 21.46±2.09 g, in the fourth group, it is 19.27±1.98 g and in the fifth group, it is 19.20±2.12 g. The statistical analyses revealed that there is no significant difference among the groups (p>0.05). The feed conversion ratio in the control group was found to be 3.68±0.09, it was found to be 3.93±0.18 in the second group, 4.29±0.10 in the third group, 4.32±0.27 in the fourth group and 4.17±0.19 in the fifth group. The statistical analyses conducted on growth ratio, feed conversion ratio and live weight revealed no significant difference among the groups (p>0.05). When the findings of the present study were investigated in relation to economic value, the group where 100% prina oil was used yielded the best results. The use of 100% prina oil also made positive contribution to the growth performance. When the growth performance, feed conversion rate and economic assessment are considered, the use of 50%, 25% and 100% prina oil are suggested to use in culturing of T. zillii.