Muğla bölgesi kıyı değişimlerinin uzaktan algılama ve coğrafik bilgi sistem teknikleri ile modellenmesi
Muğla region of costal remote sensing and geographic information system change techniques with modeling
- Tez No: 256500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, Muğla Bölgesi kıyı değişimlerinin, Uzaktan Algılama ve Coğrafik Bilgi Sistem Teknikleri ile Modellenmesiyle incelenmesi amaçlanmıştır.Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip illeri arasında yer alan Muğla ilinin Akyaka, Bodrum, Fethiye, Göcek, Güllük, Güvercinlik, Marmaris, Milas ve Yalıkavak kıyılarındaki başta turizm yatırımlarından kaynaklanan değişimler, 1974 ve 1992 yıllarında çekilmiş hava fotoğrafları ile, 1975, 1987, 2000 ve 2002 yıllarında alınmış Landsat MSS / TM /ETM uydu görüntülerinin uzaktan algılama ve coğrafik bilgi sistemleri teknikleri kullanılarak yorumlanmasıyla değerlendirilmiştir.Çalışmada, görsel yorumlama ve elle sayısallaştırma yöntemleri kullanılarak yapılan değerlendirmede, söz konusu bölgelerdeki değişimler kilometre kare ve görsel olarak belirlenmiştir. Bu bölgelerde toplamda yaklaşık 48 kilometre karelik bir kıyı alanının turizm yatırımlarına dönüştürüldüğü tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, coastal changes in Mugla Region were investigated by using Coastal Remote Sensing and Geographic Information System Change Techniques with Modeling .In order to evaluate the changes due to the tourism investments in coasts of Akyaka, Bodrum, Fethiye, Göcek, Güllük, Güvercinlik, Marmaris, Milas, and Yalıkavak within the province of Muğla, which is one of the cities has a long coastal line in Turkey, aerial photographs taken in 1974 and in 1992 and LANDSAT MSS/TM/ETM satallite images taken in 1975, 1987, 2000, and 2002 were investigated by using remote sensing techniques ang geographic information systems.In this study, changes in the areas were determined visually and as square kilometers by using the evaluation methods of visual .interpretation and manual digitization.It was estimated that a total of 48 square kilometers approx was converted to a coastal area of tourism investment.