Yumuşak kil zeminlerin geogrid donatı ile güçlendirilmesi
Geogrid reinforcement of soft clay deposits
- Tez No: 256506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULAZİM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu çalışmada, geogrid donatı ile güçlendirilen doğal kil zeminlere oturan yüzeysel temellerin taşıma gücü ve oturma davranışları, arazi ortamında büyük ölçekli yükleme deneyleri yapılarak irdelenmiştir. Deneylerde yüzeysel temel olarak 30cm, 45cm, 60cm ve 90cm çaplarında dairesel rijit model temel plakaları kullanılmıştır. Güçlendirme elemanı olarak kullanılan geogrid donatılar, doğal kil zemin üzerine serilen stabilize dolgu tabakası içine yerleştirilmiştir. Deneylerde; stabilize dolgu tabakası kalınlığı, ilk donatı derinliği, donatılararası mesafe ve donatı tabaka sayısı gibi parametrelerin taşıma kapasitesi ve oturma üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneylerin ardından sonlu elemanlar yöntemine dayanan PLAXIS yazılımı kullanılarak iki ve üç boyutlu sayısal analizler yapılmış, elde edilen sonuçların deney sonuçları ile olan uyumu araştırılmıştır. Daha sonra temel boyutları esas alınarak ölçek etkisi analizi yapılmış ve bir takım istatistiksel bağıntılar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bearing capacity and settlement behavior of shallow foundations on a natural clay reinforced with geogrid layers were investigated using a large scale field tests. Circular, rigid model foundations with the diameters of 30cm, 45cm, 60cm and 90cm were used in the tests. Geogrids used as reinforcement materials were placed in granular fill bed compacted over the natural clay soil. The effects of parameters such as thickness of the granular fill layer, the location of the first layer of reinforcement, the vertical spacing of reinforcement layers and the number of reinforcement layers on bearing capacity and settlement were investigated in the tests. After field tests, numerical analyses were carried out with finite element based two and three dimensional software PLAXIS and the results obtained were compared with experimental results. Then, scale effect analyses with foundation sizes were conducted and some statistical relations were suggested.