Soft kümeler üzerine
On soft sets
- Tez No: 256505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMMAHAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada soft kümelerin yapısı ve özelliklerianlatılmış olup, aynı zamanda softBCK/BCI-cebirinin temel özellikleri; Klasik BCK-cebirdeki özelliklertemel alınarak araştırılmıştır. Bu çalışma dört bölümdenoluşmaktadır. Tezin kaynak ve materyal özetleri bölümünde; Softkümelerin yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma bulgularıbölümünde; Soft BCK/BCI-cebir yapısına hazırlık olması amacıylaBCK/BCI-cebir tanımı ve özellikleri verilmiştir. Tartışma vesonuçlar bölümünde ise Genişletilmiş kesişim, kısıtlanmış kesişim ve kısıtlanmış fark tanımlarıaltında soft BCK cebirin özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,the structure and properties of soft sets were explained. At thesame time, the basic properties of soft BCK/BCI-algebra wereresearched by making use of properties in classical BCK-algebra.This thesis consists of four sections. The knowledge aboutstructure of soft sets was given in literature and materialsection of the thesis. In the research findings section, thedefinition and properties of BCK/BCI-algebra were given in orderto be a preliminary to soft BCK/BCI-algebra structure. In theresults and discussion section, the properties of soft BCK-algebrawere examined in the case of definitions of extended intersection,restricted intersection and restricted difference.