Afşin-Elbistan kömür havzasındaki madencilik faaliyetlerinde coğrafi bilgi sistemleri ile küresel konumlama sistemlerinin kullanım olanaklarının araştırılması
The research of the possibilities of the use of geographical information systems and global positioning systems on the mining activities in the Afşin-Elbistan coal field
- Tez No: 256526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Gelişen teknoloji ile CBS/GPS entegrasyonunun birçok uygulama alanı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, madencilik faaliyetlerini içeren bir maden bilgi sistemi oluşturularak, maden mühendisinin madencilik faaliyetlerini ve ürün hareketlerini gerçek zamanda izlemesi, gerekli sorgulamaları ve analizleri yaparak doğru karar vermesi amaçlanmaktadır.Bu amaçla, öncelikle Afşin-Elbistan linyit havzasına ait jeolojik ve sondaj verileri analiz edilerek tablosal veritabanları hazırlanmış, daha sonra madencilik faaliyetlerinde kullanılan sayısal tematik haritalar oluşturularak CBS çatısı altında birleştirilmiştir. Bunun sonucunda, grafik ve grafik olmayan veriler ile bu veriler arasındaki mantıksal ve topolojik ilişkileri, bütünleşik olarak işleyebilme ve böylece konuma bağlı analizleri gerçekleştirme olanağına sahip ?Üretim Takip ve Planlama Bilgi Sistemi? yazılımı geliştirilmiştir.Bu çerçevede, ekskavatörlerin üzerine bir GPS alıcısı yerleştirilerek, sayısal haritalar üzerinden izlenebilmeleri mümkün kılınmış, linyit üretimiyle eş zamanlı olarak üretim miktarı, ısıl değer, %nem, %kül gibi kalite verilerinin takip edilmesi ve stok kayıtlarının veritabanı olarak saklanması sağlanmıştır. Ayrıca, harmanlama ve diğer prosesler açısından önem arz eden bu veritabanları ve geliştirilen bilgi sistemi sayesinde arazi kullanım haritalarının hazırlanabileceği veya ekrandan tanımlanan bir alandaki rezerv-kalite dağılımlarının tespitinin mümkün olacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Together with the developing technology many fields of application of the integration of CBS/GPS have emerged. By creating mine information system containing the activities of mining in this study the real-time monitoring of the mining activities and the product movements and making decision by carrying out the necessary inquiries and the analysis have been intended.For this purpose firstly the table of the databases has been prepared by analyzing the geological and probing data of the Afşin-Elbistan lignite basin and then they are combined under the CBS roof by creating the digital thematic maps used in the activities of mining. For the reason that, the graphical and the non-graphical data and the logical and the topological relations between these data; the“Production Tracking and Planning Information System”software has been developed with the possibility of processing as integrated and therefore carrying out the analysis based on the position.Within this frame, by placing a GPS receiver on the excavators, the tracking of them over the digital maps have been enabled, the tracking and the storage of the stock accounts as database of the quality data such as the production amount, calorific value, moisture%, ash% simultaneously with the lignite production have been provided. In addition, thanks to these databases and the developed information system presenting significance in respect of blending and other processes, it has been put forward that the maps of field use can be prepared or it will be possible to determine the distribution of the reserve-quality in an area defined from the screen.