A sustainability assessment framework for evaluation of coal mining sector plans in Afşi̇n-Elbi̇stan coal basin with a special emphasis on land disturbance
Afşi̇n-Elbi̇stan kömür havzasinda kömür madenci̇li̇ği̇ sektör planlari i̇çi̇n arazi̇ bozulumuna odaklanan sürdürülebi̇li̇rli̇k anali̇zi̇ çerçevesi̇
- Tez No: 416563
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE ŞEBNEM DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Madencilik sektörünün yerel ve ulusal ölçekte çevre, toplum ve ekonomi üzerinde olumsuz ve olumlu etkileri vardır. Bundan dolayı, madencilik sektörünün olumsuz etkilerinin azaltılması ve ortadan kaldırılması ile toplumsal ve ekonomik faydalarının da en üst seviyeye çıkartılması sürdürülebilir kalkınmanın uygulamada desteklenmesi açısından önemlidir. Maden sektöründe bunun gerçekleştirilmesi için farklı karar-alma seviyelerinde uygulanabilir farklı değerlendirme araçları kullanılmaktadır ve sürdürülebilirlik analizi (SA) bu araçlardan birtanesidir. Fakat çoğu zaman sürdürülebilirlik ve madencilik sektörü birbirleri ile çelişen iki kavram olarak değerlendirilmektedir. Buna ek olarak, stratejik seviyede sürdürülebilirlik kriterlerinin değerlendirme sürecine dâhil edilmesi karar-alıcılar için oldukça zorlayıcıdır. Ayrıca, mevcut uygulamalarda stratejik seviyede gerçekleştirilen karar-alma süreçlerinde halkın katılımı ve paydaşlara danışma uygulanması ve çıktıların dikkate alınması da etkin şekilde uygulanamamaktadır. Bunlar dikkate alındığında, tezin amacı sürdürülebilirlik kavramının bir yönteme dayalı ve sistematik olarak stratejik seviyede karar-alma süreçlerine entegrasyonun sağlanmasıdır. Böylece kavramın madencilik planlarının faaliyete geçirilmesi için toplumsal onay alınması için 'çevreci' imaj yaratılması amacıyla kullanılmasının önlenmesi sağlanacaktır. Amacın gerçekleştirilmesi için madencilik sektörü için karar-alma destek aracı olarak göstergelere dayalı bir sürdürülebilirlik analiz çerçevesi bu tez kapsmında önerilmektedir. Önerilen sürdürülebilirlik analiz çerçevesi, Türkiye'de bulunan Afşin-Elbistan Kömür Havzası'nda planlanan madencilik faaliyetlerinin sürdürülebilirlik seviyelerinin değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Bu değerlendirme yerel ölçekte arazi bozunumu ve ulusal ölçekte enerji arz güvenliğine odaklanan iki örnek uygulama ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mining sector has negative and positive impacts on the environment, society and economy at the local and national levels. Mitigating and minimizing the negative impacts while maximizing the social and economic benefits of the mining sector are significantly important for contributing to sustainable development in practice. For this purpose, different assessment tools, which can be applied at different decision-making levels, are used in the mining sector and sustainability assessment (SA) is one of these tools. However, sustainability and the mining sector are generally seen as two conflicting concepts. Additionally, integrating the sustainability criteria into assessment practices is a challenge for the decision-making authorities at the strategic level. Moreover, in many cases the application of public participation and stakeholder consultation and the consideration of the outcomes could not be practiced effectively during the strategic-level decision-making process. Regarding these, the thesis aims to integrate the sustainability into strategic-level decision-making in the mining sector planning through operationalization of the concept methodologically and systematically in order to prevent using the term of sustainability as a green-washing practice for social license to operate. In order to do this, an indicator-based sustainability assessment framework is suggested as a decision support tool for the mining sector in this thesis. The framework is applied for evaluating the sustainability of the mining plans in the Afşin-Elbistan Coal Basin (AECB) in Turkey with a specific focus of land disturbance at the local level and also the security of energy supply criteria at the national level.