Hastane sistemlerinde çoklu malzeme durumu için simülasyon meta-modellemeye dayalı stok optimizasyonu
Stock optimization based on simulation meta-modeling for multiple item case in hospital systems
- Tez No: 256527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOKANGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çalışmanın ilk aşamasında hastane sistemlerinde tek malzemeli envanter sistemi sürekli kontrol envanter politikası (r, Q) kullanılarak çalışılmıştır. Bir hastanede herhangi bir malzemeye olan hastaların talebi ünitelerdeki rassal geliş oranına ve rassal yatış süresi oranına bağlıdır. Bu da malzemeye olan ihtiyaç miktarının stokastik bir süreç göstermesine neden olur. Bu stokastik süreç r ve Q düzeylerinin belirlenmesi problemini oldukça zorlaştırır. Bu çalışmada, ortalama elde bulundurulan malzeme miktarı ve ortalama yıllık sipariş sayısı fonksiyonlarının elde edilmesi amacıyla birim hasta için günlük malzeme tüketim, hasta geliş ve hasta yatış dağılımları kullanılarak simülasyon meta-model kurulmuştur. Daha sonra, toplam maliyeti minimize edecek optimum r ve Q düzeyleri tamsayılı non-lineer matematiksel modelleme kullanılarak elde edilmiş ve bir örnek olay incelemesi sunulmuştur.İkinci aşamada ise hastane sistemlerinde çoklu malzeme durumu için envanter problemi stokastik talep ve anlık tedarik süresi koşullarında sürekli ve periyodik kontrol politikalarının birleşimi ile incelenmiştir.Çalışmada son olarak, stokastik talep ve stokastik tedarik süresi durumunda tedarik süresince oluşan talebin dağılımı hem analitik olarak hem de simülasyon modeli ile elde edilmiştir. Model, farklı servis düzeylerinde tekrar sipariş verme miktarlarının belirlenmesi ile zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In first stage of this study, a single-item inventory system for hospital systems was studied using a continuous review (r, Q) policy. Demand for any material of patients in a hospital depends on random arrival rate and random length of stay in units. Therefore, the demand for any material is a stochastic process. This stochastic process makes determining optimal levels for r and Q more difficult. In this study, a simulation meta-model is constructed to obtain equations for the average on hand inventory and average number of orders per year. Then, the optimal levels of r and Q, which minimize the total cost, are obtained using an integer non-linear model and a case study is presented.In second stage, inventory problem for multiple-item case in hospital systems was investigated by combining the continuous and periodic control policies under the stochastic demand and instantaneous lead time.Finally, distribution of demand during lead time was obtained both using analytical approach and simulation model under stochastic demand and lead time. The model was enhanced to determine the reorder quantities of different service levels.