Karaciğer nakli olan hastalarda enfeksiyon gelişmesine etki eden risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors affecting the development of infection in patients with liver transplantation
  1. Tez No: 655162
  2. Yazar: HATİCE TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET AYPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Karaciğer nakli yapılan hastalarda gelişen enfeksiyonlar morbidite ve mortaliteyi arttırmaktadır. Çalışmamızda karaciğer nakli sonrası enfeksiyon gelişmesine etki eden risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve nakil merkezimizin epidemiyolojik verilerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ankara Şehir Hastanesi'nde 28 Temmuz 2012-24 Şubat 2020 tarihleri arasında karaciğer nakli olan 18 yaşından büyük hastalar çalışma popülasyonunu oluşturmuştur. Retrospektif olarak hasta takip dosyaları ve hastane bilgisayar kayıtları incelenmiştir. Nakil sonrası ilk 48 saat içinde ölen hastalar ve veri eksiği olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalarda nakil sonrası ilk altı ayda görülen enfeksiyonlar, tespit edilen mikroorganizmalar ve bakterilerin antibakteriyel direnç paternleri kaydedilmiştir. Çalışmamız için belirlenmiş olan parametrelerin enfeksiyon için risk oluşturup oluşturmadığı değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS V23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Infection developing in patients undergoing liver transplantation increases morbidity and mortality. The aim of the present study is to evaluate risk factors influencing the development of infections following liver transplantation and to present the epidemiological data of our transplantation center. Material and Method Patients over the age of 18 who under went liver transplantation between the dates of July 28 2012- February 24 2020 in Ankara Yüksek İhtisas Training and Investigation Hospitaland Ankara City Hospital comprised the populaton of this study. Retrospectively patient files and hospital computer records were evaluated. Patients who died with in 48 hours of transplantation and those with missing data were excluded from the study. Infections occurring with in six months of transplantation, detected microorganisms and antimicrobial resistance pattern of bacteria were recorded. Whether parameters determined for our study lead to risk of infection was evaluated. All data obtained was analysed using IBM SPSS V23 program. In all statistical analyses, p value of