Transformasyon yarı gruplarındaki potent elemanlar
Potent elements in semigroups of transformations
  1. Tez No: 256533
  2. Yazar: ORHAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Xn ={1,2,?,n} kümesi üzerindeki, tüm kısmi transformasyonların oluşturduğu yarıgrup ile tüm transformasyonların oluşturduğu yarıgrup sırasıyla Pn ve Tn ile gösterilsin. Tn yarıgrubunun, tüm sıra-koruyan elemanlarının oluşturduğu yarıgrup ile tüm azaltan elemanlarının oluşturduğu yarıgrup sırasıyla On ve Dn ile gösterilsin. Cn = On ? Dn koyalım.Pn yarıgrubunun m-potent elemanlarının sayısı, (m, r)-potent elemanlarının sayısı ve m-nilpotent elemanlarının sayısı ile ilgili bir takım formüller elde ettik. Catalan sayılarının üretici fonksiyonu f (x) olmak üzere, On yarıgrubunun tam m tane sabit noktaya sahip elemanlarının sayısının f 2m(x) deki xn-m nin katsayısına eşit olduğunu gösterdik. Ayrıca, verilen n,m ?N için f m(x) deki xn nin katsayısını da hesapladık.Cn,r = {? ? On : s ? r olmak üzere ? bir s-potent ve Fix (?) = {1}},Wn,r = {? ? On : s ? r olmak üzere ? bir s-potent ve |Fix (?)| = 1},Un,r = {? ? On : s ? r olmak üzere ? bir s-potent},koyalım. Cn,r , On yarıgrubunun bir alt yarıgrubudur. |Cn,r|, |Wn,r|, |Un,r| sayılarının üretici fonksiyonlarını sırasıyla Cr (x), Wr (x), Ur (x) ile gösterelim. Ayrıca n köşeli derinliği en fazla r olan sıralı ağaçların kümesini de ?n,r ile gösterelim. |Cn,r|, |Wn,r|, |Un,r| sayıları ve dolayısıyla Cr (x), Wr (x), Ur (x) arasında bir takım ilişkiler olduğunu gösterdik. Cn,r yarıgrubu ile ?n,r kümesi arasında birebir örten bir dönüşüm inşa ettik. Ayrıca, Cr (x), Wr (x), Ur (x) için formüller ürettik.
Özet (Çeviri)
Let Pn and Tn denote the semigroup of all partial transformations and the semigroup of all transformations on the set Xn ={1,2,?,n}, respectively. Let On and Dn denote the semigroup of all order-preserving elements of Tn and the semigroup of all order-decreasing elements of Tn, respectively. Let Cn = On ? Dn.We give formulas for the number of m-potent elements, the number of (m, r)-potent elements and the number of m-nilpotent elements of the semigroup Pn. We show that the number of elements of On which has exactly m fixed points is the coefficient of xn-m in f 2m(x) where f (x) is the generating function of the Catalan numbers. Moreover, we compute the coefficient of xn in f m(x) for given n,m ? N.Let us define the setsCn,r = {? ? On : ? is s-potent where s ? r and Fix (?) = {1}},Wn,r = {? ? On : ? is s-potent where s ? r and |Fix (?)| = 1},Un,r = {? ? On : ? is s-potent where s ? r}.Cn,r forms a subsemigroup of the semigroup On. Let us denote the generating sets of the numbers |Cn,r|, |Wn,r|, |Un,r| by Cr (x), Wr (x), Ur (x), respectively. Also we denote the set of ordered trees with depth at most r and n number of nodes by ?n,r. We establish some relations among the functions Cr (x), Wr (x), Ur (x) and thereby among the numbers |Cn,r|, |Wn,r|, |Un,r|. We establish a bijective correspondence between Cn,r and ?n,r. Besides, we obtain formulas for Cr (x), Wr (x), Ur (x).