Erçek gölü inci kefali (Chalcalburnus tarichi, Pallas, 1811) popülasyonu üzerine bir araştırma
A study on the population characteristics of pearl mullet (Chalcalburnus tarichi, Pallas, 1811) in Erçek lake
- Tez No: 256534
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Erçek Gölü'nden yakalanan inci kefallerinin populasyon yapısı, büyüme ve üreme gibi özellikleri incelenmiştir. Ocak 2008- Ocak 2009 tarihleri arasında toplam 527 adet inci kefali, serpme ve 20-22-24 mm göz açıklığında uzatma ağları kullanılarak örneklenmiştir. Yakalanan inci kefallerinin çatal boy, vücut ve gonad ağırlıkları, eşey ve fekonditeleri belirlenmiş; operkulum ve otolitlerinden yaş tayini yapılmış; kondisyon faktörü ve gonadosomatik indeks değerleri hesaplanmıştır. Yapılan yaş tayinlerinden yaş aralığı, II-VII yaş olarak tespit edilmiştir. Ortalama boyun 21.985±0.9 cm olduğu tespit edilmiştir. Ortalama ağırlık 136.65±1.7 g olarak bulunmuştur. Boy ağırlık ilişkisi W=0.0201*L2.8449, boyca ve ağırlıkça von Bertalanffy büyüme eşitlikleri sırasıyla Lt=39.5229*(1-e-0.089(t+5.096)), Wt=699.2525*(1-e-0.089(t+5.096))2.8449 olarak hesaplanmıştır. GSİ değerlerine göre, üreme döneminin nisan ayında başladığı ve ağustos ayına kadar sürdüğü tespit edilmiştir. Ortalama kondüsyon faktörü 1.255±0.005 olarak tespit edilmiştir. Total fekondite 20109±606 yumurta/birey/yıl olarak tespit edilmiştir. Fekondite boy ilişkisinin üstel olduğu ve eşitliğinin F=8.9362*L2.4522 şeklinde olduğu tahmin edilmiştir. Populasyonun erkek:dişi miktarı yaklaşık olarak 1:1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Population structure and growth and reproduction properties of pearl mullet (Chalcalburnus tarichi, Pallas, 1811) which lives in Erçek Lake were investigated in this study. Between January 2008 ? January 2009, 527 fish samples collected by using hand nets and seine nets of which mesh sizes were 20 mm, 22 mm and 24 mm. Fork length, body and gonad weight and sex and fecundity were determined in the sampled individuals. Opercular bone and otolit was used for age determination. Condition factor and GSI were calculated on this data. Age groups among the investigated individuals were found between II - VII. Mean length was 21.985±0.9 cm. Weight varied between 40 - 280 g. Length - Weight relationship as W=0.0201*L2.8449, in length and in weight von Bertalanffy equation was Lt=39.5229*(1-e-0.089(t+5.096)) and Wt=699.2525*(1-e-0.089(t+5.096))2.8449. According to GSI data spawning, migration date was between April and the beginning of August. Total fecundity was found 20109±606. Fecundity ? Length relationship was counted F=8.9362*L2.4522. The mean Condition factor was 1.255±1828. Rate of male and female was investigated approximately at 1:1 in this situation females were relatively predominant.