Süne (Eurygaster integriceps put.) (Heteroptera:Scutelleridae)'nin bazı kışlama özelliklerinin belirlenmesi ve yumurta parazitoitleri Trissolcus spp. (Hymenoptera:Scelionidae)'nin kitle üretiminde kışlayan ergin süne'nin kullanım olanaklarının araştırılması
Determining some overwintering features of sunn pest (Eurygaster integriceps put.) (Heteroptera:Scutelleridae) and investigating the using possibilities of wintering sunn pest adults in mass rearing of sunn pest egg parasitoids Trissolcus spp. (Hymenoptera:Scelionidae)
- Tez No: 256532
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KORNOŞOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma ile; süne (Eurygaster integriceps Put.)'nin yazlama döneminde 20 °C sıcaklık, % 35 - 40 nem, kışlama döneminde ise 4 ? 5 °C sıcaklık % 70 - 75 nem isteğinin olduğu belirlenmiştir. Yapay ortamlarda kışlatılan sünelerde en yüksek canlı kalma oranı 6 ve 9 °C'de, en yüksek yumurta verimi ise 6 °C'de şubat ayında kültüre alınan sünelerde olduğu tespit edilmiştir. Kışlaklardan toplanan sünelerde en yüksek canlı vücut ağırlıkları ile vücut yağ oranları haziran ayında, en düşük ise ekim ayında olduğu saptanmıştır. Depolanan süne yumurtalarının depolama süresi uzadıkça parazitlenme oranları ile parazitoit çıkış oranlarının düştüğü, ancak kararma süresi ile eşey oranlarının değişmediği tespit edilmiştir. Taze yumurtalardan elde edilen Trissolcus semistriatus (Nees)'in salım etkinliği 2007 yılında % 47.60, 2008 yılında % 42, depolanan yumurtalardan elde edilen T. semistriatus'un salım etkiliği 2007 yılında % 31.25, 2008 yılında % 26.6 olduğu belirlenmiştir. Trissolcus festiva (Victorov)'da ise, taze yumurtalardan elde edilenlerin salım etkinliği 2007 yılında % 45, 2008 yılında % 38, depolanan yumurtalardan elde edilen T. festiva'nın salım etkinliği 2007 yılında % 24.42, 2008 yılında % 15 olduğu belirlenmiştir. Doğadan ve farklı konukçulardan elde edilen T. semistriatus ve T. festiva'nın birincil tercihinin süne yumurtası olduğu bunu Dolycoris baccarum (L.), Aelia rostrata (Boh.) ve Eurydema ornatum (L.) yumurtalarının izlediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it was determined that 20 °C temperature, 35%-40% humidity in the summering period, 4-5 °C temperature, 70%-75% humidity in the wintering period are necessary for Sunn pest (Eurygaster integriceps Put.). It was determined that in artificially wintered Sunn pest adults, the highest rate of alive individual was obtained from the individuals wintered at 6 and 9 °C temperature, the highest egg efficiency was obtained from the individuals cultured in February at 6 °C temperature. While the highest alive body weights and body fat rates were determined in June, the lowest of these were determined in October. It was determined that as the duration of egg storing getting longer, parasitizing rates and parasitoid exiting rates decreased, however getting dark period of the egg and sex rates didn?t change. While rearing efficiencies of Trissolcus semistriatus (Nees) obtained from the fresh eggs were determined to be 47.61% in 2007 and 42% in 2008, those obtained from the stored eggs were determined to be 31.25% in 2007 and 26.6% in 2008. For Trissolcus festiva (Victorov), while rearing efficiencies of individuals from the fresh eggs were determined to be 45% in 2007 and 38% in 2008, those obtained from the stored eggs were determined to be 24.42% in 2007 and 15% in 2008. It was determined that prime preferences of T. semistriatus and T. festiva obtained from different hosts in nature was Sunn pest and it was followed by Dolycoris baccarum (L.), Aelia rostrata (Boh.) and Eurydema ornatum (L.) eggs.