Galleria mellonella L. larvalarında total glikojen ve protein miktarına azadırachtının etkileri
The effects of azadirachtin on the total glycogen and protein amounts of Galleria mellonella L. larvae
  1. Tez No: 256535
  2. Yazar: BENAY SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sunulan çalışmada Melia azedarach ve Azadirachta indica'nın olgun meyve tohumu, yaprak, gövde ve çiçeklerinden elde edilen azadirachtin ekstraktının Galleria mellonella larvalarında glikojen ve protein miktarına etkileri araştırıldı.Galleria mellonella L. besinine ilave edilen 1.00, 2.00, 4.00 ve 6.00 ml/100 g konsantrasyonlarında azadirachtinin, larvaların sentezlediği total protein ve glikojen miktarları ölçüldü. Farklı oranlardaki azadirachtinin besine ilave edilmesiyle protein ve glikojen miktarlarında azalmalar meydana geldi.Protein yüzdelerinde, 1.00, 2.00, 4.00 ve 6.00 ml/100 g azadirachtin içeren besinlerde kontrole göre azalma gözlendi.Glikojen yüzdeleri ise, 1.00, 2.00 ve 4.00 ml/100 g azadirachtin içeren besinlerde kontrole göre azalırken, 6.00 ml azadirachtin içeren besinde kontrole göre artış meydana geldi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of azadirachtin extract obtained from the kernels of ripe fruits, leaves, stems and flowers from Melia azedarach and Azadirachta indica were investigated on the glycogen and protein contents of Galleria mellonella L. larvae.Azadirachtin caused a reduction in protein and glycogen contents when 1.00, 2.00, 4.00 and 6.00 ml/100g concentrations of azadirachtin were incorporated into the diet of Galleria mellonella L.Diet containing 1.00, 2.00, 4.00 and 6.00 ml/100 g of azadirachtin decreased the percentage of protein contents compared with the control diet.While diets containing 1.00, 2.00 and 4.00 ml/100 g caused a decrease in the percentage of glycogen content. Diet containing 6 ml/100 g increased it compared with the control group.