Adana ili Vespidae (Insecta:Hymenoptera: Vespoidea) türleri üzerine faunistic araştırmalar ve ekolojik gözlemler
The faunistic studies and ecological observations of Vespidae (Insecta:Hymenoptera: Vespoidea) species of adana province
- Tez No: 510719
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma 2017 yılı Haziran - Ekim aylarında Adana il merkezi ve ilçelerinden toplanan 1296 Vespidae (Insecta: Hymenoptera) örneğine dayanmaktadır. Çalışmada, taksonların sistematik açıdan önemli olan vücut kısımları çizilmiş, yatay ve dikey dağılışları, ekolojileri ve fenolojileri ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Çalışmada Adana ili ve çevresinden Vespinae altfamilyasına ait 5 tür: Vespa crabro Linnaeus, 1758; Vespa orientalis Linnaeus, 1771; Vespula (Paravespula) germanica (Fabricius, 1793); Vespula (Paravespula) vulgaris (Linnaeus, 1758); Dolichovespula (Metavespula) sylvestris (Scopoli, 1763); Polistinae altfamilyasından 5 tür: Polistes (Polistes) associus Kohl, 1898; Polistes (Polistes) biglumis (Linnaeus, 1758); Polistes (Polistes) dominula (Christ, 1791); Polistes (Polistes) gallicus (Linnaeus, 1767); Polistes (Polistes) nimpha (Christ, 1791) ve Eumeninae altfamilyasından 14 tür: Delta unguiculatum unguiculatum (Villers, 1789); Eumenes dubius dubius Saussure, 1852; Ancistrocerus auctus (Fabricius, 1793); Allodynerus floricola floricola (Saussure, 1853); Ancistrocerus longispinosus (Saussure, 1855); Euodynerus (Euodynerus) dantici (Rossi, 1790); Eumenes coarctatus lunulatus Fabricius, 1804; Ancistrocerus parietum (Linnaeus, 1758); Symmorphus (Symmorphus) gracilis (Brulle, 1832); Eumenes pomiformis (Fabricius, 1781); Antepipona orbitalis ballioni (Morawitz, 1867); Eumenes mediterraneus Kriechbaumer, 1879; Allodynerus delphinalis (Giraud, 1866); Rhynchium oculatum hebraeum Giordani Soika, 1952 olmak üzere toplam 24 tür belirlenmiş olup, Vespula (Paravespula) vulgaris (Linnaeus, 1758), Polistes (Polistes) biglumis (Linnaeus, 1758), Polistes (Polistes) associus Kohl, 1898, Allodynerus floricola floricola (Saussure, 1853), Ancistrocerus longispinosus (Saussure, 1855), Ancistrocerus parietum (Linnaeus, 1758), Symmorphus (Symmorphus) gracilis (Brulle, 1832), Eumenes pomiformis (Fabricius, 1781) Adana ili Hymenoptera faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study is based on 1296 specimens Vespidae (Insecta: Hymenoptera) collected from Adana Province and its districts in 2017 during June and October. In this study, systematically important sections of body of taxa were figured, vertical and horizontal distributions, ecology and phenologies and distributions in Turkey and the world were given. At the end of the study, 5 species belonging to Vespinae subfamily: Vespa crabro Linnaeus, 1758; Vespa orientalis Linnaeus, 1771; Vespula (Paravespula) germanica (Fabricius, 1793); Vespula (Paravespula) vulgaris (Linnaeus, 1758); Dolichovespula (Metavespula) sylvestris (Scopoli, 1763); 5 species belonging to Polistinae subfamily: Polistes (Polistes) associus Kohl, 1898; Polistes (Polistes) biglumis (Linnaeus, 1758); Polistes (Polistes) dominula (Christ, 1791); Polistes (Polistes) gallicus (Linnaeus, 1767); Polistes (Polistes) nimpha (Christ, 1791) and 14 species belonging to Eumeninae subfamily: Delta unguiculatum unguiculatum (Villers, 1789); Eumenes dubius dubius Saussure, 1852; Ancistrocerus auctus (Fabricius, 1793); Allodynerus floricola floricola (Saussure, 1853); Ancistrocerus longispinosus (Saussure, 1855); Euodynerus (Euodynerus) dantici (Rossi, 1790); Eumenes coarctatus lunulatus Fabricius, 1804; Ancistrocerus parietum (Linnaeus, 1758); Symmorphus (Symmorphus) gracilis (Brulle, 1832); Eumenes pomiformis (Fabricius, 1781); Antepipona orbitalis ballioni (Morawitz, 1867); Eumenes mediterraneus Kriechbaumer, 1879; Allodynerus delphinalis (Giraud, 1866); Rhynchium oculatum hebraeum Giordani Soika, 1952 totally 24 species were identified and Vespula (Paravespula) vulgaris (Linnaeus, 1758), Polistes (Polistes) biglumis (Linnaeus, 1758), Polistes (Polistes) associus Kohl, 1898, Allodynerus floricola floricola (Saussure, 1853), Ancistrocerus longispinosus (Saussure, 1855), Ancistrocerus parietum (Linnaeus, 1758), Symmorphus (Symmorphus) gracilis (Brulle, 1832), Eumenes pomiformis (Fabricius, 1781) are new records for Adana province.