Sığacık Körfezi'nde dip trol ağları ile yakalanan derin su pembe karidesi (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846)'nin bazı biyolojik ve populasyon özellikleri
Some biological and population characteristics of deep water rose shrimp (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846) trawled in Siğacik Bay
  1. Tez No: 256547
  2. Yazar: HAKKI DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmada derin su pembe karidesinin (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846) biyolojisi ve populasyon dinamiğine ilişkin bazı bilgilerin tespiti amaçlanmıştır. Sığacık Körfezi'nde 0-200, 200-400 ve 400-600 m derinlik konturlarında, Mayıs 2008-Nisan 2009 tarihleri arasında ticari trol teknesiyle aylık örneklemeler gerçekleştirilmiştir.Aylık ortalama birim çabadaki av miktarı (CPUE) 6,40 ± 7,70 kg/saat, birim alandaki av miktarı (CPUA) 130,56 kg/km2 olarak hesaplanmıştır. 200-400 m derinliklerde türün en fazla avı verdiği, bu derinlikte erkek bireylerin, diğer derinliklerde ise dişilerin baskın olduğu tespit edilmiştir. Karapaks boyu ortalamasının 21,6 ± 4,22 mm olduğu ve derinliğe bağlı olarak arttığı belirlenmiştir. CL?, 42,0 mm, K ise 0,5 yıl-1 olarak hesaplanmış, türün büyümesinin negatif allometri gösterdiği ve dişilerin daha büyük olduğu saptanmıştır.Üreme faaliyetlerinin sonbaharda ve ilkbaharda olmak üzere yıl içerisinde iki pik yaptığı, dişi bireylerin ilk cinsi olgunluk boyu (CLm50)'nun 24,56 mm olduğu saptanmıştır. Doğal ölüm (M), balıkçılık kaynaklı ölüm (F) ve toplam ölüm (Z) değerleri sırasıyla 0,77; 1,18 ve 1,95 sömürülme oranı (E) ise 0,60 olarak belirlenmiştir. Tür üzerinde aşırı avcılık baskısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In study, it was aimed to determine some information relation to some biological and population dynamic results of the deep water rose shrimp (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846). Monthly samplings were realized to obtain data from 0-200, 200-400 and 400-600 m strata in Sığacık Bay with a commercial demersal trawler between May 2008 and April 2009.Monthly average of catch per unit effort (CPUE) and catch per in unit area (CPUA) were calculated as 6,40 ± 7,70 kg/hour and as 130,56 kg/km2, respectively. It was determined that species was caught highest amount and males were dominated in 200-400 m strata, whereas females were spreaded in other strata. The mean carapace size was found as 21,6 ± 4,22 mm and it increased with depth. CL? and K values were estimated as 42,0 mm and 0,5 year-1, respectively. Deep water rose shrimp was shown negative allometry and females were bigger than males.Reproductivity of this species increased with two peaks in autumn and spring, and first maturity size (CLm50) of females was found as 24,56 mm. Natural mortality (M), fishery mortality (F), total mortality (Z) and exploitation rate (E) were obtained as 0,77; 1,18; 1,95 and 0,60; respectively. E value shown that there was a fishing pressure on the species.