Sığacık Körfezi'nde dağılım gösteren bazı derin deniz balıklarının sagittal otolitlerinin av-avcı ilişkilerinde kullanımı
In the Gulf of Sigacik distribution some deep sea fishes sagittal otoliths usage predator- prey relations
- Tez No: 334411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Sığacık Körfezi?nde dağılım gösteren, Argentina sphyraena, Chlorophthalmus agassizi, Coelorinchus caelorhincus, Gadiculus argenteus, Glossanodon leioglossus, Gnathophis mystax, Helicolenus dactylopterus, Hoplostethus mediterraneus Lampanyctus crocodilus derin deniz balığı türlerinin otolit boyu, otolit ağırlığı ve balık boyu, balık ağırlığı arasındaki regresyonlar incelenmiştir. Balık örnekleri, 2012 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Sığacık Körfezi?nin derin deniz bölgesinde gerçekleştirilen, dip trolü çekimleri ile elde edilmiştir. Sağ ve sol otolit boyları ve ağırlıkları arasında bir fark tespit edilememiş ve balık uzunluğu ile ağırlığına karşı tek bir doğrusal ya da üssel regresyon uygulanmıştır. Hesaplanan tüm regresyonlarda yüksek determinasyon katsayıları elde edilmiştir. Bu ilişkileri kullanarak, predatörler tarafından tüketilen bu türlerin boyu, ağırlığı ve miktarları gibi ek bilgilerin deniz ortamında trofik düzeydeki bağlantıları inceleyen bilim adamlarına ve paleontolojistlere destek olması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the regressions between otolith length, otolith weight and fish length, fish weight of the Argentina sphyraena, Chlorophthalmus agassizi, Coelorinchus caelorhincus, Gadiculus argenteus, Glossanodon leioglossus, Gnathophis mystax, Helicolenus dactylopterus, Hoplostethus mediterraneus Lampanyctus crocodilus distributed deep sea fishes in the Gulf of Sigacik were examined. Fish specimens were collected during the period July, August, September 2012 throughout Aegean Sea the Gulf of Sigacik, using bottom trawls. No differences between left and right otolith sizes and weight were detected and single linear or non-linear regression was applied against to fish length and weight. All calculated regressions were displayed a high coefficient of determinations ranging. By using these relationships, it is possible to obtain additional information such as sizes, weights and quantities of this specimens consumed by its predators and also provide support to paleoichthyologists and scientists studying on trophic levels in marine environment.