Balkanlardaki Osmanlı dönemi camileri ve Prizren Sinan Paşa Camii örneğinde koruma yaklaşımı
Balkan mosques during the Ottoman Empire and Prizren Sinan Pasha Mosque approach of conservation
- Tez No: 256613
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET BİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmanın birinci bölümünde, Erken Dönem Osmanlı Mimarisinden başlayarak Klasik Dönem Osmanlı Mimarisini de kapsayan Osmanlı Başkentlerindeki camilerin ve Balkanlardaki camilerin tarihsel ve hacimsel karşılaştırılması yapılarak, değişimin ve gelişimin her iki alanda nasıl gerçekleştiğini ortaya konulmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde Sinan Paşa Camii'nin tarihi ve mimari özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise yapının bozulma durumu ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde Sinan Paşa Camii koruma yaklaşımı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn the first part study is based on that starting from the Early Ottoman Architecture including the Classical Ottoman Period Architecture, mosques were in a major change and development, so that this change and development in both areas, the mosques placed in the Ottoman capitals and the mosques placed in the Balkans, the comparison has been put forward so that we can see how it performs.In the second part have been trying to put forward the historical and architectural features of Sinan Pasha Mosque.In the third part have been trying to put forward the conditions of structure and the corruption cases of Sinan Pasha Mosque.And the forth part have been trying to produce the approach of protection of the Sinan Pasha Mosque.