Performance comparison on the vapour compression refrigeration system when retrofitting from R22 to R404A
Soğutucu akışkan R22?den R404A?ya geçilen buhar sıkıştırmalı soğutma sistemlerinde sistem performansının karşılaştırması
- Tez No: 256714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU MANÇUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
R22 soğutucu akışkanının ozon tabakası üzerindeki etkilerinin giderek daha çok anlaşılmasıyla ve uluslararası protokollerin gerekliliklerini yerine getirmek amacıyla, R22'nin kullanımının giderek azaltılması süreci hızlanmıştır. Montreal Protokolü'ne göre, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler 2030 yılına kadar; gelişmiş ülkeler ise 2020 yılına kadar R22'nin kullanımını tamamen kaldıracaklardır. Bu nedenle, R22'ye; R404A, R507, R407C ve R410A gibi çeşitli alternatifler sunulmaktadır. Bu çalışmada, bu alternatiflerden olan R404A üzerinde durulmuştur.Bu çalışmada, buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimlerinin orta sıcaklık uygulamalarında, R22'den ozon tabakasına zarar vermeyen R404A'ya geçişin sistem performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, sistem elemanları detaylı bir şekilde sunulmuş ve bu geçiş sırasında sistemde yapılması gereken değişiklikler kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. R22 ile çalışan soğutma sistemi ve bu sistemin R404A'ya uyarlanması neticesindeki soğutma sistemi; sistem performansı, maliyet analizi, ozon delme potansiyeli ve küresel ısınma potansiyeli olmak üzere dört açıdan incelenmiştir. Orta sıcaklık uygulamalarında, R22'nin önemli bir uzun dönem alternatifi olan R404A'nın, R22 ile karşılaştırıldığında çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunduğu sonucuna varılmıştır. R404A'nın avantajları olarak yüksek soğutma kapasitesini, iyi ısı iletim yeteneğini, düşük ozon delme potansiyelini; dezavantajları olarak da düşük performans katsayısını, yüksek güç tüketimini, yüksek maliyetini ve yüksek küresel ısınma etkisini sayabiliriz.
Özet (Çeviri)
Phase-out process of R22 is accelerated with the increasing understanding about its ozone depletion effect and to fulfill the requirements of international protocols. According to Montreal Protocol, developing countries like Turkey are going to get out of R22 use until the year 2030; developed countries are going to ban the use of R22 by the year 2020. Thus, several alternatives have been suggested as replacements of R22 like R404A, R507, R407C and R410A. This study focuses on the alternative refrigerant of R404A among the others.In this study, effects of retrofitting from refrigerant R22 to R404A, which is a new ozone-safe refrigerant, are investigated on the performance of the vapour compression refrigeration system in a medium temperature refrigeration application. Moreover, specifications of system components are presented in detail and necessary modifications on the system during the retrofitting process are covered comprehensively. Existing R22 charged system and modified R404A charged systems are compared in four aspects: System performance, cost analysis, ozone depletion potential and global warming potential. It is concluded that R404A, as being a compatible long term alternative to R22, has advantages and disadvantages comparing to R22 in medium temperature applications. Advantages of R404A are its higher cooling capacity, superior heat transfer capability, lower ozone depletion potential. Disadvantages are low coefficient of performance, higher power consumption, higher cost and higher global warming effect.