Flekso baskı ile etiket üretimi ve diğer üretim teknikleri ile karşılaştırılması
Comparison flexographic printing with other printing technics for label production
- Tez No: 256728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Etiket üretiminde; kullanılan hammadde seçimi, baskı öncesi hazırlık aşaması, seçilen baskı yöntemi, maliyet gibi unsurlar kaliteli üretimde etkendirler. Etiketin kullanım amacı ve yerine göre, üretilecek baskı çeşidini doğru yapmak gerekir. Flekso baskı ile etiket üretimi, diğer baskı türlerine göre daha çok tercih sebebi olmuştur. Kalıp hazırlama esnasındaki teknolojik gelişmeler, özellikle dijital kalıp hazırlamada nokta kazancıyla ilgili ölçülebilir farklar oluşturur. Flekso baskıda kullanılan aniloks merdane baskı kalitesini etkiler. Bu merdaneyle, etiketin özelliğine bağlı olarak, mürekkep kalınlığı ayarlanabilir ve kalitede süreklilik sağlanabilir.Bu proje, flekso baskı ile etiket üretiminin baskı kalitesini nasıl etkilediği açıklamaktadır. Diğer baskı yöntemleri ile basılan etiketler arasında da mukayese yapılmıştır. Bu proje, en kaliteli baskı için etiketin hangi koşullar altında basılması gerektiğini belirtmektedir.Bu çalışma, baskı hazırlık parametrelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında araştırmaları ve bulguları kapsamaktadır. Test baskıları üzerinde spektro-densitometre ile yapılan ölçümler sonrasında, ölçülen Lab ve tram ton değer farlılıkları, grafik tablolar halinde ISO 12647- 6'ya göre karşılaştırıldı. Farklı baskı türleri ile basılan etiketler de incelendi. Yukarda belirtilen bütün bu bulgular ve veriler yorumlanarak, kaliteli baskı için en iyi parametreler hakkında öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
In label production, the elements such as the selection of raw materials, preparation stage of prepress, the selected printing method, costs, etc. are factors in the quality of production. According to the intended use and application surface of the label, the method of printing must be selected correctly. Label production with flexographic printing has become the preferred method of printing labels, compared to other methods. Technological developments during the plate making, especially digital plate making, cause measurable differences related to dot gain. The anilox roller used in flexographic printing affects printing quality. With this roller, depending on the features of the label, ink thickness can be adjusted and the quality can be more consistent.This project describes how label production with flexographic printing affects printing quality. Labels that are printed by other methods are also compared. This project further emphasizes under what circumstances labels should be printed for the best quality.This project covers research of the points to take into consideration about printing preparation, and describes the findings. After measurement with a spectro-densitometer on printed tests, the differences measured as Lab values and dot area values are compared according to ISO 12647-6 for the graphic charts. The labels that were printed with other methods have also been analyzed. All of the findings and data described above are interpreted, and suggestions are given for the best parameters for quality printing.