Kekik esansiyel yağı içeren biyobozunur ambalaj filmlerinin hazırlanması ve gıda tazeliğinin korunmasında kullanımı
Preparation of biodegradable packaging films containing thyme essential oil and their use in preserving food freshness
- Tez No: 987442
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKÜN ŞAHİNBAŞKAN, DOÇ. DR. ASLI BEYLER ÇİĞİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Matbaacılık, Polymer Science and Technology, Typography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basım Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basım Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Dünya nüfusunun giderek artması ve çevresel sorunların yoğunlaşması, gıdaların sağlıklı ve güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini her zamankinden daha önemli hale getirmiştir. Son yıllarda nüfus artışına paralel olarak gıda kaynaklı mikrobiyal salgınların görülme sıklığının artması, gıdaların tazeliğinin ve kalitesinin korunmasına yönelik araştırmaların sayısında belirgin bir artışa yol açmıştır. Günümüz tüketicileri, besin değeri yüksek, taze, katkı maddesi içermeyen ve doğal nitelikli ürünlere yönelmektedir. Ancak bazı gıdalarda sentetik katkı ve koruyucu maddelerin bulunmaması, ürünlerin raf ömrünü önemli ölçüde kısaltmakta ve sağlık açısından risk oluşturabilmektedir. Tüketicilerin bilinç düzeyinin yükselmesiyle birlikte sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyen, sentetik katkı maddeleri içermeyen ve 'temiz etiket' olarak tanımlanan ürünlere olan talep hızla artmaktadır. Bu eğilim, üreticileri üretim süreçlerini yeniden düzenlemeye yöneltmiş ve doğal, biyobozunur ambalaj malzemelerinin geliştirilmesini teşvik etmiştir. Bu tez çalışmasında, polilaktik asit (PLA) ve polibütilen adipat tereftalat (PBAT) biyopolimerleri ile doğal kekik esansiyel yağı kullanılarak hem iyi basılabilirlik özellikleri gösteren hem de çeri domateslerin raf ömrünü uzatabilen aktif ambalaj filmlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda kekik esansiyel yağı su distilasyonu yöntemiyle ekstrakte edilmiştir. %10'luk PLA, PBAT ve PBAT/PLA (1:1) polimer çözeltileri hazırlanmış, bu çözeltilere değişen oranlarda (%0, 1, 2,5 ve 5) kekik esansiyel yağı ilave edilerek çözelti döküm yöntemiyle biyobozunur ambalaj filmleri üretilmiştir. Elde edilen ambalaj filmlerinin yapısal özellikleri FTIR, termal özellikleri TGA, yüzey özellikleri temas açısı, optik şeffaflık özellikleri parlaklık değerleri ise glossmetre ile karakterize edilmiştir. Ambalaj filmlerin antibakteriyel etkileri E. coli ve S. aureus bakterilerine karşı disk difüzyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. Ambalaj filmlerin basılabilirlik performansları flekso baskı sistemi ile incelenmiştir. Ayrıca ambalaj filmlerin biyogüvenilirliği test edilmiş ve son aşamada çeri domateslerin tazeliğini koruma üzerindeki etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The steady growth of the world population and the intensification of environmental concerns have made the safe and healthy preservation of foods more critical than ever. In recent years, the increasing frequency of foodborne microbial outbreaks, driven in part by population growth, has led to a significant rise in studies focused on maintaining the freshness, quality, and shelf life of food. Modern consumers are increasingly preferring foods that are nutritious, fresh, additive-free, and naturally derived. However, the absence of synthetic preservatives or additives in certain food products can considerably shorten their shelf life and may also create health risks. As consumer awareness has increased, the demand for sustainable, additive-free, and so-called 'clean label' products has risen rapidly. This trend has encouraged manufacturers to revise their production processes and has promoted the development of natural, biodegradable packaging materials. In this doctoral thesis, the objective was to develop active packaging films capable of extending the shelf life of cherry tomatoes while also exhibiting good printability properties. For this purpose, polylactic acid (PLA), polybutylene adipate terephthalate (PBAT), and natural thyme essential oil were utilized. Thyme essential oil was extracted through hydrodistillation. Subsequently, 10% (w/v) polymer solutions of PLA, PBAT, and PBAT/PLA (1:1) were prepared, and biodegradable packaging films were produced via the solvent casting method by incorporating thyme essential oil at varying concentrations (0%, 1%, 2.5%, and 5%). The structural properties of the obtained packaging films were characterized by FTIR, their thermal properties by TGA, their surface properties by contact angle, and their optical transparency properties by glossmeter. The antibacterial effects of the packaging films were evaluated against E. coli and S. aureus bacteria using the disk diffusion method. The printability performance of the packaging films was investigated using a flexographic printing system. In addition, the biosafety of the films was tested, and finally, their effects on preserving the freshness of cherry tomatoes was investigated.