PLC kontrollü boy kesme makinesinde SCADA uygulaması
SCADA application of the PLC controlled length cutting machine
  1. Tez No: 256750
  2. Yazar: SELİM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YENİTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, ?PLC Kontrollü Boy Kesme Makinesinde SCADA Uygulaması? yapılmak istenmektedir. Boy kesme makinesi günümüz sanayisinde; rulo haldeki saç malzemelerin istenilen ölçü aralıklarında kesilmesi, üretim aşamasında kullanılacak malzemelerin seri olarak boyutlandırılması gibi işlemlerde aktif olarak kullanılmaktadır. Bu makinelerde boyutlandırma işlemleri mekanik olarak yapılması sistemi yavaşlatmakta ve seri üretimde istenilen hassasiyet yakalanamamaktadır.Bu sebeple çalışmada, bu makine sistemlerinin pnömatik elemanlar ile destekleyerek, sistem otomasyona çevrilmek istenmektedir. Otomasyon sistemleri ile desteklenmiş olan sistem PLC yardımı ile programlanarak makinenin kesimlerde daha hassas ve seri olarak üretimi amaçlanmaktadır. PLC' yi programlama işlemi bir SCADA yazılımı ile gerçekleştirilecektir. PLC' nin SCADA ile programlanması ve ana kontrol merkezinde bir Arayüz ve programlama sayesinde olmaktadır. Hazırlanacak bu Arayüz sayesinde sistemin ana kontrol merkezinden kontrolü sağlanmaktadır. SCADA yazılımı ve Arayüz sayesinde sistemin tüm birimleri kontrol altında tutulabilecek ve sistemde gerçekleşebilecek bir soruna anında ve doğru müdahale yapılması sağlanabilmektedir.Çalışmada öncelikle bir boy kesme makinesi tasarlanacak ve makinenin çalışma prensibi doğrultusunda sistem birbiri ile ilişkilendirilecektir. Sistemin birimleri PLC için giriş veya çıkış birimi olarak tanımlanacak ve ilgili PLC kanallarına bağlanacaktır. Sistem bağlantıları gerçekleştirildikten sonra PLC Ethernet üzerinden bir ana kontrol merkezi ile haberleşecektir. Ana kontrol merkezindeki SCADA yazılımı ile sistem arayüzü oluşturulacak ve PLC programlanacaktır. Bu sayede sistemi kontrol edebilen bir SCADA programı oluşturulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study the ?SCADA Application of the PLC Controlled Length Cutting Machine? is pursued. The length cutting machine is actively used in modern industry for operations such as cutting shall metal material in roll form to desired dimension ranges and the mass dimensioning of the material to be used during the production stage. Performing the dimensioning operations for these machines mechanically slows the system and the desired sensitivity cannot be achieved in mass production.Therefore, in this study, an effort is made to convert the system into automatic by supporting the machine systems with pneumatic elements. Programming the system which has been supported with automation systems a more sensitive and rapid cutting production of the machine in mass production is aimed. The process of programming the PLC shall be performed with a SCADA software. Programming of the PLC with the SCADA is performed via an interface at the main control center and the programming. With this Interface to be prepared the control of the system from the main control center in ensured. The SCADA software and the Interface enable all units of the system to be kept under control and any problem which may arise with the system can be acted upon immediately and directly.In the study, first, a length cutting machine shall be designed and in line with the operation principle of the machine the systems shall be linked to each other. The system units shall be defined as the input or the output units for the PLC and shall be connected the related PLC channels. After the system connections are completed the PLC shall communicate with a main control center over the Ethernet. The system's interface with the SCADA software in the main control center shall be formed and the PLC shall be programmed. In this manner a SCADA program which can control the system shall be created.