Evernia prunastri türünde ağır metal stresinin fotosentez üzerine etkisi ve DNA hasarının tespiti
Effect of heavy metal stress on photosythesis and DNA damage in Evernia prunastri
- Tez No: 256762
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR, PROF. DR. STERGİOS PRİNTSOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Fizyoloji, Botany, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Evernia prunastri türünde ağır metal stresinin fotosentetik verim üzerine etkisi ayrıntılı olarak incelenmiş, ardından ağır metal stresinin DNA hasarı ve DNA parçalanması üzerine etkisi saptanmıştır.Fotosentetik verim ölçümleri sonucunda bakır ve krom(III) elementlerinin fotosentez üzerinde toksik etki yaratmadığı görülürken, kadmiyum, kursun ve krom(VI) elementlerin fotosentezi engellediği belirlenmiştir. Evernia prunastri'nin DNA'sı üzerinde kadmiyum, kurşun ve krom(VI) elementlerinin mutasyon etkisi RAPD-PCR tekniği ile belirlenmiştir. RAPD-PCR sonuçlarına göre konsantrasyona bağlı olarak her üç elementin de mutasyona sebep olduğu saptanmakla birlikte, kadmiyum ve kurşunun mutajenik etkisinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. DNA parçalanması TUNEL ve fluoresans boyama teknikleri ile belirlenmiştir. Oksidatif strese bağlı olarak, kadmiyum ve krom(VI) elementlerinin DNAparçalanmasına yol açtığı saptanmıştır. Bunlara ilaveten Cd ve Cr(VI) elementinin literatürde ilk kez likenlerde hüre ölümü üzerine etkisinin farklı olduğu gösterilmiştir. Cr(VI) uygulanan örneklerin mikobiont katmanında TUNEL pozitif hücre yüzdesinin fikobiont katmanına göre daha fazla olurken, Cd uygulanan örneklerde ise bunun fikobiont katmanında daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. Ayrıca, Cd ve Cr(VI) elementlerinin teşvik ettiği hücre ölümünün sadece apoptozise benzer hücre ölümü olmadığı ayrıca nekrotik karakterde olduğu da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, there was investigated effect of heavy metal stress on photosythesis in Evernia prunastri fellowed by determinate of effect of heavy metals on DNA damage and DNA fragmentation.Copper and chromium (III) did not show toxic effect on photosynthesis according to photosynthetic efficiency results, while cadmium, lead and chromium(VI) inhibited photosynthesis. Mutation effect of cadmium, lead and chromium(VI) on DNA of Evernia prunastri was determinate by RAPD-PCR technique. All three metals had mutation effect on DNA according to RAPD-PCR results, although cadmium and lead had more mutagenic effect. DNA fragmentation showed using TUNEL and fluorescence staining techniques. Cadmium and chromium caused to DNA fragmentation depend on oxidative stress. In addition, effect of cadmium and chromium on cell death first time showed difference in this study, exposure to cadmium. This DNA fragmentation was first time detected insitu in phycobiont layer following exposure to cadmium but application chromium samples had a highest rate of TUNEL positive cells in mycobiont layer. In addition, characteristic of cell death-induced by cadmium and chromium showed not only apoptotic-like cell death but only necrosis.