İdeal topolojik uzaylarda sürekliliğin bazı zayıf formlarının ayrışımları
On decompositions of some weak forms of continuity via idealization
- Tez No: 256761
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ASLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Topoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, E. Yang'ın 2007 yılında yayınlanan `Comparisons of some weak forms of continuity' isimli makalesi temel alınarak, topolojik uzaylarda geçerli olan bazı özellikler ideal topolojik uzaylara taşınmıştır. Ancak bazı özelliklerin ideal topolojik uzaylarda da geçerli olması için bazı ek koşullar bulunmuştur. Bu koşulu sağlayan uzaylar GMI*-ideal topolojik uzay olarak isimlendirilmiştir.Ayrıca, bir ideal topolojik uzay için bazı koşullar sağlayan yeni sınıflar tanıtılmış ve bunlar A1I ve A7I aileleri olarak isimlendirilmiştir. Bu ailelerin birbiriyle ve bilinen diğer bazı ailelerle aralarındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some properties which are valid in toplogical spaces are carried to the ideal topological spaces by dealing the E. Yang?s article that is called ` Comparisons of Some Weak Forms of Continuity? and published in 2007. Otherwise, some additional properties have been used for some properties to be valid in ideal topological spaces as well. And these spaces providing this condition are entitled as GMI*-ideal toplogical spaces.Also, for a ideal topologic space, some new classes which provide some conditions are introduced and named as A1I and A7I families. The relationships between these families and some other familiar families are studied.