Medikal görüntüleme sistemleri için yarıiletken matris dedektör tasarımı ve geliştirilmesi
Semiconductor matrix detector design and development for medical imaging systems
  1. Tez No: 256769
  2. Yazar: SEÇİL KOÇYİĞİT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYBURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Electrical and Electronics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Medikal görüntüleme insan sağlığını ilgilendiren önemli bir konu olduğundan, bu konuda yapılacak çalışmaların hem hassas hem de hızlı olması gereklidir. Medikal görüntüleme sistemlerinin en önemli kısmı olan dedektörlerin yüksek hassasiyette ve hızlı olmalarının yanı sıra enerji çözünürlüklerinin ve uzaysal çözünürlüklerinin de çok iyi olması beklenmektedir.Bu tez çalışmasında, medikal görüntüleme sistemlerinde kullanılabilecek bir yarıiletken matris dedektör tasarlanmıştır. Yarıiletken malzeme olarak, birçok üstün özelliği nedeniyle CdZnTe kristali tercih edilmiştir. Oluşturulan matris dizayn ile CdZnTe dedektörlerin üstün enerji çözünürlüklerinin yanı sıra uzaysal çözünürlüğü de yüksek bir dedektör elde edilmesi sağlanmıştır. Tasarlanan dedektör fluoroskopide kullanılan CsI sintilasyon dedektörleri yerine önerilmektedir. Bu dedektör ile radyografide önemli bir yeri olan fluoroskopi sistemlerinin düşük enerji çözünürlüğü arttırılacak ve sinyal gürültü oranı iyileştirilecektir.Böylece matris yapıda bir yarıiletken dedektör ile medikal görüntüleme çalışmalarında hastalara verilen radyasyon dozu mümkün olduğunca azaltılırken elde edilen görüntü kalitesi de arttırılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
As medical imaging concerns with human health, studies in this area should be accurate and fast. The detectors which are the most important part of the medical imaging systems are expected not only to be accurate and fast but also to have the best energy and spatial resolution.In this thesis study, a semiconductor matrix detector which can be used in the medical imaging systems has been designed. CdZnTe crystal has been prefered as semiconductor material because of its excellent properties. Beside CdZnTe detectors? good energy resolution, spatial resolution is also increased with matrix design. This semiconductor matrix detector is suggested instead of CsI scintillation detectors in fluoroscopy systems. With this detector, fluroscopy systems? poor energy resolution will be increased and signal to noise ratio will get better.Consequently, it is clear that with a semiconductor detector in matrix structure, quality of obtained images increases, although patients? exposure dose is reduced as much as possible.