Van gölü sedimentlerinde 210Pb (210Po) dağılımının incelenmesi, sedimantasyon hızı ve tarihlemede kullanılması
Sedimentation rate and dating by 210Pb distribution in lake Van sediments
  1. Tez No: 256778
  2. Yazar: NERGİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Van Gölü sedimentlerinde 210Pb tekniği kullanılarak sedimantasyon hızı tayin edilmiş ve tarihleme yapılmıştır.210Pb aktivitesi, 210Po'un alfa spektroskposi ile ölçülen aktivitelerden bulunmuştur. Gölün doğusunda seçilen alandan alınan sekiz sediment korunda dengeüstü 210Pb profil dağılımları, CF:CS ve C.R.S. modelleri ile birlikte kullanılarak sediment akümülasyon hızları, 210Pb akısı hesaplanmış ve katmanların tarihlemesi yapılmıştır. Korlarda ayrıca 137Cs profil dağılımı incelenmiş ve 1954-1963 ile 1986 salınımlarına ait pikler incelenerek 210Pb sonuçları ile karşılaştırılmıştır.Van Gölü sediment korlarında CFCF modeline göre sediment hızı 0,0572 cm.y-1 (0,0187 g.cm-2.y-1)- 0,408 cm.y-1 (0,124 g.cm-2.y-1) aralığında bulunmuştur. Ortalama 210Pb akısı 0,35 pCi.cm-2.y-1 olarak hesaplanmıştır. C.R.S. modeline göre 0,043 cm.y-1 (0,014 g.cm-2.y-1)- 0,324 cm.y-1 (0,080 g.cm-2.y-1) aralığında ve ortalama 210Pb akısı 0,33 pCi.cm-2.y-1 olarak bulunmuştur.Ayrıca sediment kor profillerinin Al, Ba, Ca, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Sr, Zn gibi ağır metallerin konsantrasyon dağılımları ICP-OES ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, sedimentation rate and dating were determined using 210Pb technique in the Lake Van sediments. 210Pb activities were obtained from 210Po activities measured by alpha spectroscopy.Using both mathematical models C.R.S.-CF:CS and excess 210Pb profile distributions in eight sediment cores which are taken from east side of lake; sedimentation acumulation rates were determined, 210Pb flux was calculated and layer dating was performed.Also, 137Cs profile distribution in cores were investigated to compare 210Pb results with the dating realized using the peaks related to 1954-1963 and 1986 137Cs releases.Profile distribution of heavy metals like Al, Ba, Ca, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Sr, Zn in sediment cores were measure using ICP-OES.Avarage sedimentation rates by CF:CS model were calculated to vary from 0,0572 cm.y-1 (0,0187 g.cm-2.y-1) to 0,408 cm.y-1 (0,124 g.cm-2.y-1) and 210Pb flux is 0,35 pCi.cm-2.y-1. By C.R.S. model avarage sedimentation rates were calculated to vary from 0,043 cm.y-1 (0,014 g.cm-2.y-1) to 0,324 cm.y-1 (0,080 g.cm-2.y-1) and avarage 210Pb flux is 0,33 pCi.cm-2.y-1.