İzmir Homa Dalyanı'nda sedimentte nutrient akışlarının araştırılması
Investigation of nutrient fluxes in the sediments of Homa lagoon
  1. Tez No: 256779
  2. Yazar: EMİNE ERDEM YÜRÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHA BÜYÜKIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Homa Lagün'ü (İzmir Körfezi, Ege Denizi) sedimentinde nutient akış denemeleri Ocak 2006 - Aralık 2006 arasında ilk kez aylık olarak gerçekleştirildi. Reaktif silikat akışı -8996,2 ile 36949,4 ?gatSi/m2gün arasında, amonyum akışı -5397,7 ile 7284,7 ?gatNH4+-N/m2gün arasında, nitrit akışı -1716 ile 0 ?gatNO2--N/m2gün arasında, nitrat akışı -23823,7 ile 41059,6 ?gatNO3--N/m2gün, reaktif fosfor akışı ise -689,71 ile 175,2 ?gatPO4-3-P/m2gün arasında değişmiştir.Silikat en fazla yaz aylarında sedimentten suya geçer. Nitrat kış ve yaz aylarında hem sedimentten suya hem de sudan sedimente geçmektedir. Nitrit akışı sudan sedimente doğrudur. Reaktif fosfor ise yaz aylarnda sedimentten suya geçerken kış ortalarında ve sonbaharda sedimente bağlanmaktadır. Amonyumun ise kış aylarında hem sedimentten suya hem de sudan sedimente, yaz aylarnda ise sudan sedimente geçişi mevcuttur. Sonbahar başında ve sonunda sedimentten suya geçerken sonbahar ortalarında sudan sedimente bağlanmaktadır.Homa Dalyan'ı için nitrifikasyon ve dinitrifikasyon süreçlerinin önemli olduğu belirlenmiştir. Tane boyunun ise değişken olduğu ve akışlarda uzamsal değişkenliğe neden olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nutrient flux experiments in Homa Lagoon (İzmir Bay, the Aegean Sea) was first performed between January 2006 and December 2006 monthly. Reactive silicate flux varied between -8996,2 and 36949,4 ?gatSi/m2 per day, nitrite flux between -1716 and 0 ?gatNO2--N/m2 per day, nitrate flux between -23823,7 and 41059,6 ?gatNO3--N/m2 per day, and reactive phosphor flux between -689,71 and 175,2 ?gatPO4-3-P/m2 per day.Silicate fluxed from sediment to water during the summer months most. Nitrate fluxed both from sediment to water and from water to sediment in the summer and winter months. Nitrite fluxed from water to sediment. Reactive phosphor fluxed from sediment to water in the summer months and binds to sediment in the middle of the winter and in the fall. Ammonia fluxed both from sediment to water and from water to sediment in the winter months, and from water to sediment in the summer months. At the beginning and of the autumn it fluxes from sediment to water, whereas it binds from water to sediment in the middle of the autumn.Nitrification and denitrification processes are of great importance for Homa Lagoon. The size of grains is variable and is thought to lead to spatial variation in fluxes.