Medikal kumaşlarda iyon implantasyon ve konvansiyonel nanoteknolojilerinin antibakteriyel etkilerinin karşılaştırılması
Comparision of antibacterial efficiency of medical fabrics which ion implantation or conventionel nanotechnology methods applied
  1. Tez No: 256783
  2. Yazar: ALİ AKPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma da, hastane enfeksiyonlarının en bilinen türü olan Staphylococcus aureus bakterisine karşı hastanede kullanılan tıbbi kumaşlar, iyon implantasyon teknolojisi ve konvansiyonel Nano Tekstil teknolojileriyle modifiye edilmiş, antibakteriyel etkinlikleri belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır.Bunun için Ege Üniversitesi Hastanesinde en çok kullanılan iki ürün olan %100 alpaka pamuk ve %75 polyester-%25 pamuk karışımı kumaşlardan numuneler halinde alınmıştır. Bunlar iki firma tarafından Nano Tekstil teknolojileri uygulanarak antibakteriyel hale getirilmişlerdir. Bundan başka Rusya da bulunan bir enstitü gümüş veya titanyum dioksit iyonlarıyla çeşitli dozlarda kumaşları implantasyona uğratarak antibakteriyel hale getirmişlerdir.Toplamda 8'i iyon implantasyon teknolojisi ile 5'i Nano Tekstil teknolojisi ile işlenmiş, 2'si de herhangi bir işleme tabi tutulmamış 15 farklı kumaş örneği çalışmada kullanılmıştır. Bu kumaşların antibakteriyel etkinlikleri, 30 yıkama öncesinde bir kez ve 30 yıkama sonrasında da bir kez olmak üzere toplam iki kez AATCC 100-1993 test tekniği yardımıyla belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda hangi nanoteknoloji metodunun yıkama ve sürtünme gibi harici etmenlere karşı daha dirençli olduğu ve antibakteriyel etkinliğini daha uzun süre koruduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda polyester ağırlıklı kumaşlarda iyon implantasyon teknolojisi %85,62 oranına varan yüksek başarı oranları gösterirken, pamuklu kumaşlarda Nano Tekstil teknolojisi başarılı olmuştur. Kullanılan kumaşın daha uygun olması ve iyon dozajının yükseltilmesi durumunda İyon implantasyon teknolojisinin 30 yıkamadan sonra bile %95'in üstünde başarılı olması kesin olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this Project, Ion Implantation Technology applied medical textile?s and Conventionel Nano Textile Technology applied medical textile?s antibacterial abilities were determined againist a very well known hospital infection called Staphylococcus aureus.To accomplish this goal, some samples of most common used medical textiles of Ege University Hospital which are consisted of as %100 alpaka cotton fabric and %75 polyester-%25 cotton mixtion fabric were obtained. After this, two company were dealed for project partnership and let them use their own Nanotextile Technology to form the antibacterial ability at the relevant medical textiles. Moreover, an institute at Russia was dealed to form the antibacterial ability for relevant medical textiles by ion beam implantation by using silver and titanium dioxide ions.Finally, 15 different medical textiles, which 8 of them are ion implanted medical textiles, 5 of them are the Nanotextile technology applied medical textiles and 2 of them are non-modified medical textiles were collected. These medical textile?s antibacterial abilities were investigated by using a specific test method called AATCC 100-1993 by analysing them before and after 30 washouts. At the end of the project, it was understood that the nano based technology is more resistant againist the external effects like washouts and frictions and also the nano based technology?s antibacterial efficiency lasts longer. At the end of the study, it was realized that the ion implantation technology is much more successfull at polyester fabrics. It presented %85,62 antibacterial efficiency even after 30 washouts. On the other hand the Nano textile technology is more successfull at cotton fabrics. If a more suitable fabric and higher ion doses will be used in further studies, Ion Implantation technology would present over %95 antibacterial efficiency even after 30 washouts.