Çipura (Sparus aurata, L.) larvalarında gelişimin enzimatik ve histolojik açıdan incelenmesi
The examination of larval development on enzymatical and histological approach of sea bream (Sparus aurata, L. 1758) larvae
  1. Tez No: 256784
  2. Yazar: YAĞIZ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; çipura (Sparus aurata) larvalarının ilk 30 günlük periyotta larval gelişimleri sindirim enzimleri aktivitesi ve histolojik analizler kullanılarak incelenmiştir. Yeşil su üretim tekniği kullanılarak yürütülen larval üretimde larvalarda ilk ağız açılımı ve eksojen besin alımı 3. günde, hava kesesinin ilk şişmesi ise 8. günde tespit edilmiştir. Bununla birlikte, eksojen besin alımı ile birlikte başta tripsin olmak üzere incelenen sindirim enzimleri aktivitesinde artış tespit edilmiştir. Histolojik kesitler incelendiğinde ise aynı gün eksokrin pankreasın gelişimine bağlı olarak zimojen granüllerinin sayısında da artış izlenmiştir. Sonuçta,diğer Sparid üyelerinde olduğu gibi çipura larvalarında larval gelişime bağlı olarak enzimatik aktivitede ve organel gelişiminde artışlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that ontogenic development of sea bream (Sparus aurata) larvae were examined both enzymatic analysis and histological approaches during first 30 days of larval rearing period. The green water technique was carried out for larval rearing and it was determined that mouth was opened and exogenous feeding stared on day 3 and also first inflation of swim bladder was observed at day-8. However, specific activities of measured digestive enzymes, especially trypsin, increased concurrently with starting of exogenous feeding. Additionally, it was observed that the number of zymogen granules in exocrine pancreas increased exponentially. Finally, it was strongly pointed out that organogenesis and enzymatic activity in sea bream larvae were increased related with larval development as observed in other Sparid larvae.