Investigation of the effects of polyester yarn produced from staple fibers having different cross-sectional shape on different weaving structures
Farklı kesitlere sahip kesik elyaflardan oluşan polyester ipliklerinin farklı dokuma yapıları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 596552
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Her bir lif kesiti, ipliğe farklı bir özellik kazandırmaktadır. Elyaf kesit yapısını değiştirerek elyaflarda fonksiyonel farklı özellik katma çalışmaları hızla artmaktadır. Bunlara örnek; soğuk tutan lifler, sıcak tutan lifler, ve antistatik lifler gibi. Bu kazandırılan özelliklerle de teknik tekstiller, medikal tekstiller gibi tekstil alanlarında geliştirilen fonksiyonel elyaflarların kullanımı hızla artmaktadır. Esin kaynağı olarak bu tezde, farklı dokuma özelliklerini ortaya çıkarmak ve farklı tekstil alanlarındaki yeni özel kumaşlarda ilham oluşturmak için farklı dokuma yapıları ve elyaf kesit yapıları kullanılmıştır.Bu çalışmada, farklı kesit şekilli polyester liflerden dokunan kumaşların performans ve konfor özellikleri, su buharı geçirgenliği, aşınma direnci, dökümlülük ve parlaklığı incelenmiştir. Dört farklı elyaf kesit şekli (oval, taraklı oval, taraklı oval ve içi boş karışımı, içi boş) polyester ipliklerden dört farklı dokuma deseninde (düz, dimi, saten ve panama) toplam on altı dokuma kumaş üretildi. Farklı kesitlerde elyaflar kullanarak aynı numarada polyester iplikler üretilmiş, bu üretilen ipliklerle farklı dokuma yapılarında kumaşlar üretilmiş ve bu farklı kesitlere sahip ipliklerle dokunan kumaşların, kumaş yapısı ve kumaş yüzeyinde hangi özellikler verdiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Each fiber cross-section gives a different characteristic to the yarn. By changing the fiber cross-sectional structure, studies of adding different functional properties in fibers are rapidly increasing. Examples include; such as cold-holding fibers, hot-holding fibers, anti-static fibers. With these features, the use of functional fibers developed in textile fields such as technical textiles and medical textiles is rapidly increasing. Inspired by this, in this thesis, weaving and fiber cross-section structures are changed to reveal different fabric characteristics and to create inspiration for new special fabrics in different textile areas. In this study, the performance and comfort features, water vapor permeability, abrasion resistance, drape and brightness of the fabrics woven from different cross-sectional shaped polyester fibers were examined. A total of sixteen woven fabrics were produced in four different weave patterns (plain, twill, sateen, and basket) from polyester yarns of four different fiber cross-sectional shapes (oval, scalloped oval, blending scalloped oval and hollow, hollow). Polyester yarns were produced in the same number by using fibers in different cross-sections. Fabrics were produced in different weaving structures with these yarns and fabrics woven with yarns having these different cross-sections were examined to give which characteristics on the fabric structure and fabric surface.