Bidon paketleme problemi ve uygulamaları
Bin packing problem and its aplications
  1. Tez No: 256787
  2. Yazar: ARİF GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Matematik, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mathematics, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bidon Paketleme problemi (BPP, Bin Packing Problem), gerçek hayatta birçok sektörde uygulaması olan bir kombinatoriyal optimizasyon problemidir. Ayrıca BPP, NP-Tam sınıftan, yani çözümü zor problemler sınıfındandır.Birçok uygulaması olan bu problemin gerçek hayat örneklerinin kesin çözümleri çok uzun zaman (aylar, yıllar, hatta çoğu kez yüzyıllar) almaktadır. Günlük hayatta amaç, her zaman için kârı en büyüklemektir. Bundan dolayı kısa zamanda elde edilebilen ve zararın en az olduğu çözümler uygulama için daha önemlidir. Bu nedenle BPP için, problemin uygulamadaki çeşitliliğine göre birçok matematiksel model ve sezgisel algoritma oluşturulmuştur. Sezgisel algoritmalar, her zaman kesin çözümü elde edemeyen, çoğu zaman yaklaşık çözüm veren fakat bu çözüme kısa zamanda ulaşan algoritmalardır.Bu tezde, BPP'nin tekstil sektöründeki bir uygulaması olan hat dengeleme problemine değinilmiş ve bu problem için bir matematiksel model oluşturulmuş ve bir sezgisel algoritma önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bin packing problem (BPP), which has many applications in a lot of sector in real life, is a combinatorial optimization problem. Additionally, BPP is in NP-Complete class which has hard problems to solve.Definitive solutions of real life examples of this problem which has many applications take a long time (months, years or usually centuries). In daily life, the goal is always to obtain the biggest profit. Therefore, some solutions which take a short time and have the least cost are more important in practice. So, according to variety of BPP in practice, a lot of mathematical models and heuristic algorithms were created. Heuristic algorithms can?t always obtain definitive solution. However, they usually have an approximate solution and obtain this solution in a short time.In this thesis, line balancing problem that is an application of BPP in textile sector is explained. Also, for this problem, a mathematical model is created and a heuristic algorithm is suggested.