Co-Cr ve Ni-Cr esaslı kron köprü protezlerin üretimi sürecinde meydana gelebilecek işçi kaynaklı hataların sitotoksik ve genotoksik etkilerinin in vitro koşullarda araştırılması
In vitro investigation of the cytotoxic and genotoxic effects of the man made errors during the manufacturing process of Co-Cr and Ni-Cr base dental crowns and bridges
- Tez No: 256800
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DELİLOĞLU GÜRHAN, YRD. DOÇ. AYLİN ŞENDEMİR ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Co-Cr ve Ni-Cr esaslı dental alaşımlar, günümüzde diş hekimliğinde, dişlerde oluşan estetik ve fonksiyonel bozuklukları gidermek amacıyla yapılan ağız içi restorasyon çalışmalarında sıklıkla tercih edilmektedir.Bu çalışmada, Co-Cr ve Ni-Cr esaslı soy olmayan metalik alaşımlar ile yapılan kron ve köprü protezlerin üretim sürecinde meydana gelebilecek işçi kaynaklı hataların sitotoksik ve genotoksik etkileri in-vitro koşullarda araştırılmıştır. Bu protezlerin üretim sürecinde, alaşımların eritilmesi işlemindeki oksi-asetilen kaynak alevine maruz bırakılma sürelerinin ve bu alaşımların parlatılması işleminin sitotoksik etkileri, insan gingival fibroblast hücre kültürlerinde direk temas testleri ve materyal ekstraktları kullanılarak yapılan MTT testleri ile incelenmiştir.Bahsi geçen bu üretim aşamalarının genotoksik etkileri ise insan primer lökosit hücre kültürlerinde in-vitro koşullarda, karyotip analizi ve mikronukleus testleri ile araştırılmış ve sonuçlar istatistiksel veriler haline getirilerek değerlendirilmiştir. Tez süresince yapılan tüm çalışmalar, TS EN ISO 10993, ?Tıbbi Cihazların Biyolojik Değerlendirmesi? adı altında belirtilen standartlar dikkate alınarak yapılmıştır.Bulgular, alaşımların kaynak alevine maruz bırakılma sürelerinin artmasıyla her iki alaşımın da sitotoksik ve genotoksik özelliklerinin kötü yönde etkilendiğini göstermiştir. Bununla birlikte protezlerin parlatılması işleminde, alaşımların parlatma solüsyonlarında bekletilme sürelerinin de artması ile alaşımlarda meydana gelen sitotoksik ve genotoksik etkilerin daha çok arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Co-Cr and Ni-Cr based dental metal alloys are often preferred in the restoration processes inside the mouth for repairing the esthetic and functional irregularities of teeth.The aim of this study is to investigate the cytotoxic and genotoxic effects of the man-made errors in the production of the dental crowns and bridges from the mentioned casting alloys in-vitro. The cytotoxic effects of the duration of oxy-acetylene welding flame applied during the melting stage of the production and polishing process of these dental prostheses production were investigated by applying MTT test and direct contact test on human gingival fibroblasts. Genotoxic effects of the same process stages were investigated by micronucleus tests and karyotype analysis on lymphocyte cell culture. The protocols in the TS EN ISO 10993 ?Biological Evaluationof Medical Devices? standards were followed during the cytotoxicity and genotoxicity tests.Results showed that the welding flame induces toxicity in both of the alloys. The toxicity increases as the duration of the flame increases. Also, increasing polishing time in the production process induces cytotoxicity and genotoxicity of these dental alloys.