Devlet hava meydanlarına ait motorlu taşıtlarda biyodizel kullanımının ekonomik ve çevresel etkileri
Economic and enviromental effects of biodiesel usage in motor vehicles which belongs to state airports authority
- Tez No: 256819
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR KOÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ekolojik dengenin korunması, çevre kirliliği ve ekonomik etkenler, taşıtlarda, dizel, benzin ve LPG kullanınımın yanısıra diğer yakıt kaynaklarının araştırılmasına yol açmıştır. Bu çalışma, alternatif enerji kaynağı olan biyodizelin tanıtımına, yakıt olarak kullanımına, biyodizelin çevresel ve ekonomik etkilerine yönelik bilgileri içermektedir.Yapılan çalışmada, biyodizelin üretim kaynakları ve üretim metodları incelenmiş, yağlı tohumların Dünyadaki ve Türkiye'deki durumu belirlenmiştir. Biyodizelin kullanım alanları, çevresel etkileri, ekonomiye katkıları araştırılmıştır. Devlet Hava Meydanları İşletmesinde kullanılan genel ve özel amaçlı taşıtlarda dizel yerine biyodizel kullanımının avantaj ve dezavantajları incelenmiştir.Sonuç olarak, alternatif yakıt kaynağı biyodizelin kullanımı tarımsal alanların geliştirilmesine, yakıtta bağımlılığın kaldırılıp ülkesel kaynaklarla üretimine, çevre kirliliğinin azalmasına yönelik önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Protection of ecological balance, environmental pollution and economic factors are open a way to research other energy sources instead of usage of diesel, oil and LPG in motor vehicles. This thesis contains information about the introduction, the usage and the economic and environmental effects of biodiesel as an alternative energy source.In this work, the production sources of biodiesel and production methods are inspected on, the situation of vegetable oils, oil seeds are surveyed in the world and in our country. Application fields, environmental effects and economic contributions of biodiesel are investigated. It is examined the advantages and disadvantages of biodiesel usage in diesel vehicles existing in The State Airports Authority .As a result, the usage of biodiesel as an alternative energy source is important step in improving agricultural regions, in production with national sources which result in removing dependancy in energy and in decreasing of environmental pollution.