Chemometrical approach to pesticides types used for grapes in Alaşehir area
Alaşehir bölgesinde üzümler için kullanılan pestisit çeşitlerine kemometrik yaklaşım
  1. Tez No: 256818
  2. Yazar: AYSUN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU TOSCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Ziraat, Chemistry, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, yaş üzüm ve kuru üzümde bulunan pestisitlerin tayini kromatografik yöntemlerle (GC/MS/MS-Gaz Kromatografi/Kütle Spektrometre/Kütle Spektrometre ve GC/ECD-Gaz Kromatografi/Elektron Tutucu Dedektör) yapılmıştır. Belli bölgeden önce yaş üzüm ve sonrasında kurutulmuş olarak alınan üzüm örnekleri QUECHERS ekstraksiyon yöntemi kullanılarak hazırlanmış ve bunlardaki pestisit miktarları GC/MS/MS ve GC/ECD kromatografik yöntemleri kullanılarak tayin edilmiştir. Ekstraksiyon ve kromatografik metotlar, pestisit kalıntı tayininde duyar ve güvenilir sonuçlar vermesi açısından uygun bulunmuştur.Pestisitlerin tayini Alaşehir'de özel bir şirket laboratuarında yapılmıştır. Çalışmada 2008 yılına ait yaş ve kuru üzüm analiz sonuçları bölgesel ve çiftçi bazında değerlendirilmiştir. Aynı zamanda kuru ve yaş üzümdeki pestisit kalıntı miktarları arasındaki 1/5 orantısı doğrulanmıştır.Üzüm üretimi sırasında zararlılardan korunmak amacıyla kullanılan belli bazı pestisitler GC/MS/MS ve GC/ECD cihazlarına tanıtılmıştır. Belirsizlik ve validasyon çalışmaları yapılmıştır. 8 farklı bölgedeki yaş üzümlerden, 25 değişik pestisit miktarlarının tayini yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, MATLAB® kümeleme programı kullanılarak değerlendirilmiş. Oluşturulan grafiklerden bölgesel ve kişi bazındaki pestisit kullanımları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pesticide determination of green grapes and raisin grapes by using chromatographic methods was used. This involves specific region where the samples were taken for green and dried grapes analysis. QuECheRS extraction method, GC/MS/MS (Gas Gas Chromatography ? Mass/Mass Spectrometry) and GC/ECD (Gas Chromatography ? Electron Capture Dedector) was used to demonstrate this approach. Extraction and chromatographic methods were found to be useful for trace determination of pesticide residue, involving sensitive and reliable results.Analysis of pesticides was done at a pivate laboratory in Alaşehir. The results of the fresh grape and the raisin (dried grape) in 2008 were evaluated in according to regional and producer effects. It was also proved that there is a relation of 1/5 ratio between raisin and fresh grape.Some of pesticides used against pests by producers were introduced to GC/MS/MS and GC/ECD instruments. The uncertainty and validation processes were applied. The quantity analyses of 25 types of pesticides in eight different regions were done. By using the result of the quantity analyses were evaluated Clustering Program written in MATLAB® code. By using these graphs, the pesticide usage was determined according to regional and personal effects.