İstavrit (Trachurus trachurus) balığının avcılıktan balık haline kadar ki mikrobiyal kontaminasyonunun belirlenmesi
Determinatıon of microbiological contamination of horse mackerel (Trachurus trachurus) from catch to fish bazaar
  1. Tez No: 256820
  2. Yazar: BERNA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, istavritin (Trachurus trachurus) avcılıktan balık pazarına kadarki mikrobiyal kontaminasyonu çalışılmıştır. Buna ilaveten raf ömrünü tespit etmek amacıyla 4oC depolama koşullarında kalite değişimleri araştırılmıştır. Bu amaçla istavrit Ege Denizi Sığacık körfezinde ticari olarak çalışan demersal trol ağından; ağ tekneye alındığında (A), türler tayfalar tarafından ayrıldıktan sonra (B), ürünün tekneden frigorifik kamyonlara transferinde (C) ve balık pazarından (D) aşamalarından alınmıştır. Bu aşamalardaki istavritin mikrobiyal yükleri (toplam mezofilik, psikrofilik ve koliform bakteri), pH ve duyusal değişimler araştırılmıştır. Örneklemeler gün içersinde yapılan iki operasyonla tekrarlanmıştır. Birinci operasyondan alınan örneklerde tespit edilen A, B, C ve D aşamalarında tespit edilen toplam aerobik bakteri sayısı sırası ile 1,80, 3,45, 3,93, 4,94 log CFU/cm2 ikinci operasyonda ise 1,30, 1,92, 3,06, 426 log CFU/cm2 olarak tespit edilmiştir. 4 oC depolama koşullarında A, B ve C aşamalarında alınan örneklerin raf ömrünün 2 gün uzadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the microbiological contamination of horse mackerel on its way from catching to fish bazaar determined. In addition it was investigated whether there was a quality change during 4 oC storage in order to predict shelf life. For this purpose horse mackerel were taken as follows in two hauls from the commercial demersal trawler in Sığacık Bay of Aegean Sea, (A); when the trawl was lifted up aboard, (B); after the separation by the crews, (C); when the catch was transferred from fishing vessel to the frigorific truck and (D); when it was sold at the fish bazaar. According to these stages the microbiological loads (total mesophilic, psychrotrophic and coliform bacteria), chemical (pH) and sensorial changes were determined. In the first operation the total aerobic bacteria counts of group A, B, C, D were determined as 1.80, 3.45, 3.93, 4.94 log CFU/cm2, while in the second operation these counts were determined as 1.30, 1.92, 3.06, 4.26 log CFU/cm2, respectively. It was found that horse mackerel taken in fish bazaar (D) were not consumable at the third day of storage, However A, B, C samples could not be considered consumable in the fifth day.