Bir gırgır teknesinin av miktarları üzerinde araştırmalar.
  1. Tez No: 23858
  2. Yazar: TUĞRUL ZAHİT ALIÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIK KEMAL ORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Marmara Denizi' nde 1990-91 av sezonunda av yapan bir gırgır teknesinin av miktarları, bunu etkileyen faktörlerle beraber incelenmiştir. İstavrit (Trachurus spp. L. "1758), Lüfer'in değişik boyları (Pomatomus saltator L. 1758), Kefal (Mug il spp. L. 1758), İzmarit (Spicara spp. L. 1758) gibi pelajik balıkların yanında Barbunya (Mullus barbatus L. 1758) ve Tekir (Mullus surmeletus L. 1758) gibi balıklarda avlandı. Bu çalışma, Marmara Denizi 'nde gırgır balıkçılı ğında kullanılan gerek tekne gerekse donanımın yeterli olmasına rağmen] Marmara Denizi 'nde muhtemelen kirliliğe ve aşırı avcılığa bağlı olarak tutulan balık miktarında önemli azalmalar olduğunu gösterdi. Marmara Denizi 'ndeki gırgır balıkçılığının yeniden ekonomik bir boyut kazanması ve stokların korunma sı için bu denizin kirletilmemesi ve bu bölgedeki avcılı ğın yeniden düzenlenmesinin gereği vurgulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the catch of a purse seiner in the sea of Marmara (season of 1990-91) and the factors ef feeing the catch were investigated. Besides surface- species like, horse mackarel (Trachurus spp. L. 1758) different size of blue-fish (Pomatomus saltator L. 1758), mullet (Mugil spp. L. 1758), sea-breams (Spicara spp.L. 1758), bottom, species like the sur-mullet (Mullus barbatus L. 1758 )and striped red mullet (Mullus surmeletus L. 1758) have been caught. This study showed that the purse seine fishery in the Marmara sea is carried on with sufficient equipment and vessel. The study also showed that the catch of fish have decreased considerably, probably due to pollution and over-fishing. To give the purse seine fishery in the Marmara sea its economical dimension back, and to protect the fish stocks in this sea, pollution must be prevented and fishing re-regulated.