İzmir körfezinde paragat balıkçılığının geliştirilmesi
Improving of longline fishery in İzmir bay
- Tez No: 256822
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Paragatlar tüm dünya denizlerinde, birçok türü yakalamak amacıyla kullanılan pasif av araçlarıdır. İğneleri ve bedenleri birçok tür ve boy için ayarlanabilmektedir. Bunlarla beraber kullanılan yem de av kompozisyonuna ve verimine etki eden faktörlerdendir. Bu çalışmada 2007-2008 yılları arasında değişik yapıdaki kösteklerden meydana getirilmiş paragat denenmiştir. Kösteklerin ana bedene olan bağlantıları klipsler ile gerçekleştirilmiştir. Bu, Türkiye geleneksel paragat balıkçılığı için alışılagelmiş bir şey değildir. Suya bırakma ve sudan kaldırma işlemleri bu klipsler sayesinde azltılmıştır. Bunların, İzmir Körfezi geleneksel paragat balıkçılığına için alternatif olabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Longlines are passive fishing gears used all over the world for catching lots of marine species. The hooks and lines could adjustable for diffferent species and sizes. Not only the hooks, but also the baits are also a factor for catch composition and efficiency. In this study different types of lines were used in this study for establising the fishing gear between the year of 2007 ? 2008 in İzmir Bay. The arms of longline were connected to the main laine with clips. This is not a usual thing for traditional longline fishery in Turkey. The setting and lifting time were decreased by this clips. Usage of these clips are advised alternative for traditional longliners in İzmir Bay.