Nanobiyoteknolojik yaklaşımlarla hazırlanmış modifiye altın nanopartiküllerin hücre kültürüne dayalı meme kanseri araştırmalarında kullanılması ve biyoafinitelerinin incelenmesi
Application of gold nanoparticles modifiied by using nanobiotechnologic approaches to breast cancer researches based on the use of cell culture studies
- Tez No: 256824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyokimya, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
18FDG, PET / CT cihazlarında kanser teşhisi amacıyla geniş kullanım alanına sahip bir radyofarmasötiktir; bunun yanında, altın nanopatiküllerin (AuNP) CT görüntülerinde görüntü kalitesini arttırıcı yönde etkisi bulunmaktadır. Anti-Metadherin ise 18FDG ile AuNP'lerin oluşturacağı glukokonjugatın kanserli dokuda tutulum oranını arttırma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, farklı üç maddenin sözkonusu karakteristik özelliklerini bir araya getirerek hibrit bir glukobiyokonjugat oluşturulması amaçlanmıştır. 18FDG, AuNP ve Anti-MDHT'den oluşan kompleks, MCF-7 kanser hücrelerine uygulandığında AuNP'lerden ve Anti-MTDH'den kaynaklanan hücre tutulumundaki artış dikkat çekmektedir. Yine MCF-7 kanser hücreleri ile yapılan apopitoz çalışmasında, sentezlenen maddelerin apoptotik hücre oranını % 2'den % 20'ye karar arttırdığı görülmüştür. Bu durumda, hedefimiz olan tümör görüntülenmesinin yanı sıra tedavi edici özelliğin de ortaya çıktığı görülmektedir. AuNP'ler tavşana enjekte edilerek CT görüntüleri alındığında, AuNP kullanılarak daha yüksek kontrastlı görüntülerin elde edilebileceği görülmüştür.Elde edilen sonuçlar son derece umut vericidir. Bu sonuçlardan yola çıkılarak ileride yapılacak optimizasyon çalışmaları ile sentez basamaklarındaki bağlanma verimleri arttırılabilir; bu şekilde, sentezlenen maddelerin kanser hücrelerindeki tutulumu oranlarının yükseltilebileceği düşünülmektedir. Bağlanma veriminin artması ile spesifik radyoaktivite de artacağından, apoptotik etkinin de artması beklenmektedir. Yapılacak optimizasyon çalışmaları sonrasında transgenik hayvanlar kullanılarak, sentezlenen maddenin in vivo koşullardaki karakterizasyonu da gözlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
As is known well, [18F]FGD is a radioimaging agent which is widely used for cancer detection. Gold nanoparticles has potential use for CT applications as an agent which increases the image quality and Anti-metadherin is an antibody which results the increase of uptaking potential of a conjugated agent. Starting from these important and very specific characteristics of these three different materials, we have aimed in this study to collect all these characteristics on a same complex structure and prepared the complex structure consisted of [18F]FDG, Gold nanoparticles, and Anti-metadherin. This complex structure was preliminarily tested on MCF-7 breast cancer cell lines. The results showed that AuNPs and Anti-MTDH increase the bioaffinity of comlex to the cancer cells. On the other hand, the apopitozis study figured that apoptotic cells rate was increased from 2 % to 20 % between the normal MCF-7 cells and the MCF-7 cells which were treated with this complex structure, respectively. An image obtained by injection of AuNP to a rabbit has clearly indicated that the contrast and the quality of the CT images can be increased.These results promise very important potential application of this complex in breast cancer research. Following these results, an optimization study is recommended to realize. It is concluded that the production and radiolabelling yields of this complex will certainly be increased. Higher yields mean higher cell incorporation into the cancer cells and higher specific activity.