Üniversitelerin eğitim fakültelerinde öğrenim gören biyoloji eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin nanobiyoteknoloji eğitimi
Nanobiotechnology education of biology teaching programme students studying at educational sciences at universities
  1. Tez No: 227826
  2. Yazar: GÖKBEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Biotechnology, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmada, eğitim fakülteleri biyoloji eğitimi anabilim dalında eğitimine devam etmekte olan öğretmen adaylarının nanobiyoteknoloji ilgileri ve bilgileri tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmada ilk olarak, nanobiyoteknolojinin temel kavramları ile ilgili bilgi elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilerle birlikte 2007-2008 Bahar döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören bir gruba görüşlerini toplamak amacıyla açık uçlu soruların yer aldığı bir görüş toplama anketi uygulanmıştır. Öğrenci görüşleri tez için hazırlanan ankette ana çerçevenin oluşturulmasını sağlamıştır.2008-2009 Güz döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda okuyan 2., 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerinden toplam 107 öğretmen adayına anket uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS programı yardımı ile analiz edilmiştir.Sonuç olarak nanobiyoteknoloji bilgisine sahip olma derecesi cinsiyete, mezun olunan ortaöğretin kurumuna, yaşa ve akademik başarılarına bağlı anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmüştür. Ancak öğrencilerin eğitim kademesi ile nanobiyoteknoloji bilgileri arasında pozitif yönlü bir bağlantı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nanobiotechnology interest and knowledge of candidates of teachers who are presently studying at Biology Teaching Programme in department of Educational Sciences.First of all in this research, information about fundamental notions of nanobiotechnolgy is tried to be obtained. An opinion collecting questionnaire contsisting open ended questions is applied to a group of students studying at Gazi University Biology Teaching Programme in 2007-2008 spring semester for collcting their opinions.The developed questionnaire is applied to the students at classes 2,3,4, and 5 at Gazi University Biology Teaching Programme in 2008-2009 fall semester. Results are analysed in SPSS programme.The questionnaire was applied to 107 biology education students from Gazi University of Ankara. SPSS 13.0 Statistical Program was used to analyze the data.Finally, level of having a knowledge of nanobiotechnoogy does not have an meaningful differentiation in according to sexuality, the secondary school of graduation, age and academis success. On the other hand, it is determined that there is a positive connection between education level of the students and nanobiotechnology.