Bir grafın dayanıklılığının hesaplanması
Reliability measurement of a graph
- Tez No: 256826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde iletişimin hızlı, güvenilir ve kesintisiz olmasını isteriz. Bu durum kurmamız gereken iletişim ağlarının önemini giderek arttırmaktadır. Bir iletişim ağının zedelenebilirlik değeri, bazı merkezler veya bu merkezler arasındaki bağlantıların bozulmasıyla iletişim kesilene kadar ağın gösterdiği dayanma gücüdür. Bu tezin, birinci bölümünde graflar ve zedelenebilirlik değerleri ile ilgili yapılan çalışmalar incelenmiştir. İkinci bölümünde yeni bir zedelenebilirlik parametresi olan ortalama alt bağımsızlık sayısı parametresinin tanımı verilmiştir. Bununla beraber grafın bağımsızlık sayısını ve tüm maksimal bağımsız kümelerini bulan Paull-Unger algoritması geliştirilip herhangi bir grafın ortalama alt bağımsızlık sayısını bulan algoritma verilmiştir. Üçüncü bölümde öncelikle total grafların tanımı verilmiş ve ardından özel grafların total graflarının ortalama alt bağımsızlık değeri hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde bazı graf işlemleri kullanılarak ortalama alt bağımsızlık parametresi ile ilgili bazı teoremler verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise bağlantılılık sayısı ve bağımsızlık sayısı aynı olan iki grafın ortalama alt bağımsızlık değeri ile ilgili karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, we want a speedy, reliable, and non-stop communication. This situation increases the importance of the communication links that we have to construct. The vulnerability value of a communication network is the resistance of this communication network until some certain stations or communication links between these stations are disrupted and, thus communication interrupts. In this thesis, in the first section general studies about graphs and vulnerability are taken into account. The definition of a new vulnerability parameter average lower independence number is given in the second section. Algorithm Paull-Unger which finds the independence number and all the maximal independence sets of a graph is developed and then for computing the average lower independence number of a graph an algorithm is given. In the third section, definition of total graphs of special graphs is determined. The fourth section includes theorems related to the average lower independence number obtained by some graph operations. In section five, average lower independence numbers of two graphs both having the same connectivity and independence number are compared.