Farlie-Gumbel-Morgenstern kapulaları ve onların modifikasyonu
Farlie-Gumbel-Morgenstern copulas and their modification
  1. Tez No: 256827
  2. Yazar: SEDEN SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET BEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, kapulalar teorisinde önemli bir yeri olan Farlie-Gumbel-Morgenstern (FGM) kapulaları ve onların modifikasyonu üzerinde çalışılmıştır. FGM kapulalarının modifikasyonu için iki değişkenli, marjinalleri (0,1) aralığında sürekli düzgün dağılıma sahip olan durum incelenmiştir.Birinci bölümde, genel bilgiler giriş başlığında verilmiştir. İkinci bölümde kapulaların tanımı, Sklar teoremi ve benzer bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, FGM kapulaları ve onların modifikasyonu incelenmiştir.Çalışmanın orjinal kısmını oluşturan; dördüncü bölümde, FGM modifikasyonu üzerinde teorik çalışmalar yapılmıştır. Bu modifikasyonda birliktelik parametresi için kabul edilebilir sınırlar elde edilmiştir. FGM modifikasyonu için Pearson korelasyon katsayısı, Kendall tau ve Sperman rho hesaplanmıştır. Beşinci bölümde ise, bu modifikasyonun model olarak kullanılabileceği uygulamalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is dealed with Farlie-Gumbel-Morgenstern (FGM) copulas and their modification that have a major role in the theory of copulas. The modification of FGM copulas is studied for the continuous bivariate distributions with unit uniform marginals.In the first section, some preliminary results and basic concepts are given. In the second section the definitions of the copulas and Sklar theorem are presented. In the third section, FGM copulas and their modification are investigated.In the fourth section, which composes the original part of the study, theoretical study is considered on the modification of FGM. Admissible range of association parameters are obtained for modified FGM copulas. For the modification of FGM, Pearson correlation coefficient, Kendall tau and Spearman rho are computed. In the fifth section some possible applications and illustrations are provided.