Preparation of copper(II) and pH optical sensor films based on immobilized reagents and investigation of their performance
İmmobilize reaktiflerle pH ve bakır(II) iyonlarına duyar optik sensör filmlerinin hazırlanması ve performanslarının saptanması
  1. Tez No: 256865
  2. Yazar: RAHİME TOPARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN YENİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, sensör tanımı ve sınıflandırılması yapılarak, sensörlerin avantaj ve dezavantajları açıklanmıştır. Sensör teknolojisinde kullanılan indikatörler, polimerler ve immobilizasyon yöntemleri anlatılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, kullanılan cihazlar, kimyasal reaktifler gibi deneysel parametreler üzerinde durulmuştur. Sensör film hazırlama yöntemleri açıklanmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, yeni sentezlenen 2- amino-5-klorobenzofenon-S-metil tiyosemikarbazon (LH) PVC membrana immobilize edilerek Cu(II) iyonuna duyar ve seçimli optik sensör geliştirilmiştir. LH ligantının üç farklı çözgen ve PVC matriksdeki fotofiziksel ve fotokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Sensörün ortalama yanıt süresinin 5 dakika olduğu, 1.0 x 10-6 ? 1.0 x 10-3 M aralığında Cu(II)'e doğrusal yanıt verdiği saptanmıştır. Çalışma dalga boyunda diğer metallerin girişim yapmadığı tespit edilmiştir. Memran pH' a da duyar olduğu için Cu(II) tayini pH = 7.0 da tamponlanmış çözeltide yapılmalıdır.Çalışmanın dördüncü bölümünde, 2- amino-5-klorobenzofenon-S-metil tiyosemikarbazon (LH) PVC membrana immobilize edilerek optik pH sensörü geliştirilmiştir. Optik pH sensörü pH 2-9 aralığında kullanılabilmektedir. PVC matriksde boyanın pKa değeri fluoresans spektrumundan 6.02 olarak bulunmuştur. Sensörün yanıtlama zamanı yaklaşık 4 dakika olarak ölçülmüştür. Sensörün proton iyonlarına karşı yanıtı tersinmez olduğu için, sensör tek kullanımlık sensör olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, definition and classification of the sensors were made and their advantages and disadvantages were given. The indicators and polymers used in sensors were given and immobilization techniques used in sensor technology were explained.The second part of the thesis is about experimental. In this section apparatus and chemicals used in this study were given and procedure of the sensor film preparation was given.In the third chapter of this study, sensitive and selective determination of Cu(II) was accomplished by making use of the new synthesized thiosemicarbazone derivative, immobilized in a plasticized PVC membrane. The photophycial and photochemical characteristics of newly synthesized thiosemicarbazone derivative 2-amino-5-chlorobenzophenone-S-methyl- thiosemicarbazone (LH) in three different solvents and plasticized PVC matrix were determined. The membrane responds to Cu2+ by changing fluorescence intensity reversibly at 450 nm when excited at 375 nm, and is sensitive to Cu2+ in the 1.0 x 10-6 ? 1.0 x 10-3 M range for an average exposure time of 5 min. No response at the working wavelength was observed from other potential heavy metal interferents. It has a reproducible response and provides an inexpensive and quick method for the determination of Cu2+. The membranes are sensitive to pH as well, and the determination of Cu(II) must be performed in buffered solution, ideally at pH 7.0.In the fourth part of the study, an optical pH sensor was developed using immobilized 2-amino-5-chlorobenzophenone-S-methyl- thiosemicarbazone (LH) dye in plasticized PVC matrix. Optical pH sensor can be used in the range of pH 2-9. pKa value of dye in PVC matrix, calculated from fluorescence spectra, is found to be 6.02. The approximate response time was measured as 4 min. Because the sensor response was irreversible to proton ions, it can be used as disposable sensor.