Küçük kütleli yıldızların fiziksel özellikleri
Physical properties of low mass stars
- Tez No: 256867
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER İBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Gökadamızdaki yıldızların çoğu Güneş'e göre daha küçük kütlelidir. Küçük kütleli yıldızlar üzerine yapılan çalışmalar, onların yarıçap ve sıcaklık gibi bazı temel parametrelerinde kuramların öngördüklerinden farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu yıldızların asimetrik ışık eğrileri, bileşenlerden birisi veya her ikisinin yüzeylerinin büyük lekelerle kaplı olduğunu gösterir. Gözlenen yarıçaplar kuramsal hesaplamalarla bulunan değerden %10 mertebesinde daha büyük çıkmaktadır. Bu yıldızlar üzerindeki geniş leke bölgeleri yüzey sıcaklığını düşürmekte ve toplam ışınımın korunması için yarıçapını büyütmesi gerekmektedir. Ancak istatistiksel bir çalışma yapılabilmesi için yeterince veri yoktur.Bu tez çalışması kapsamında her iki bileşeni de küçük kütleli olan ve tutulma gösteren NSVS 02502726 dizgesini hem fotometrik hem de tayfsal olarak ayrıntılı bir şekilde inceledik. Elde edilen ışık eğrileri ve dikine hız eğrilerinden dizgenin yörünge ve salt parametrelerini bulduk. Bulduğumuz salt öğeleri yıldız modelleriyle karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Most of the stars in our galaxy have masses less than that of the Sun. Due to their faitness, very few studies have been made on these stars. These studies revealed that there are differences between their observed and the predicted parameters., i.e. radii, temperatures etc. The observed radii are generally %10 larger than that predicted. The asymmetric shape of the light curves indicates that one or both components of these systems have large spots on their surface. Large spot coverage makes the surface temperature lower and the stars enlarge their radii for keeping the total luminosity at the same value. However, there are no enough data for statistical studies.In this thesis, we present the photometric and spectroscopic observations of the NSVS 02502726 which has two low-mass components. We estimated absolute orbital and physical parameters of the system from the analysis of the light curves and radial velocities. We compared the absolute parameters of the stars with those predicted from the stellar models.